Narodowe Czytanie „Lalki” w Filiach Bibliotecznych Gminy Mielec

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

„Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.