Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w BP w Podleszanach

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Bibliotekę w Podleszanach odwiedziła klasa pierwsza miejscowej szkoły wraz z wychowawcą Panią Danutą Witek. Dzieci dowiedziały się, skąd wywodzi się takie święto, wysłuchały legendy o świętym Jerzym, a także o tym, jak na przestrzeni wieków rozwijało się piśmiennictwo i powstawały książki. Była mowa o papirusach, tabliczkach glinianych, a co za tym idzie, o hieroglifach i piśmie klinowym. Nie jest już tajemnicą, kto wymyślił papier, ani kto wynalazł czcionkę drukarską.

A jak wygląda to dzisiaj? Na to pytanie odpowiedź pierwszoklasiści znaleźli w opowieści z serii Samochodzik Franek pt. „Moja książka”, którą przeczytała pani bibliotekarka Justyna Ryczek. Nie zabrakło w tym dniu tematycznych zagadek, wierszyków i książkowych prezentacji dla najmłodszych czytelników. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie piosenki o Kaczce Dziwaczce.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto wywodzące się z Katalonii, gdzie w 1926 roku wystąpił z pomysłem jego utworzenia Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. 23 kwietnia to data ważna w czytelniczym świecie również z innego powodu. To tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

W roku 1995 UNESCO ustanowiło 23 kwietnia dorocznym świętem mającym na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Dziś na całym świecie święto celebrowane jest przez biblioteki, księgarnie, wydawców, pisarzy i animatorów kultury. Tego dnia na obu półkulach organizowane są spotkania autorskie, konferencje i uroczystości wręczenia nagród literackich.

W roku 2024 odbywa się pod hasłem „Czytaj po swojemu”.