„Światło ukryte w mroku” na spotkaniu DKK w Bibliotece w Podleszanach

„Światło ukryte w mroku” to historia Stefanii Podgórskiej, dziewczyny z Przemyśla, która przy pomocy sześcioletniej siostry Helenki uratowała podczas II wojny światowej trzynaścioro Żydów.

Zarówno Stefanii, Helenie, jak i rodzinom, które dziewczęta zdołały ukryć, udało się przetrwać, udało się przeżyć i potem rozpocząć nowe życie, z dala od tamtego koszmaru. Same siostry Podgórskie za swoją siłę i za bohaterstwo zostały odznaczone medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Powstały o nich scenariusze filmowe, powstawały książki. Jedną z nich jest właśnie „Światło ukryte w mroku”.

To niezwykle wzruszająca powieść, w której fikcja literacka jedynie wypełnia fabularne luki prawdziwej historii. Autorka - Sharon Cameron nie tylko otrzymała dostęp do pamiętników, do prywatnych wspomnień, ale przede wszystkim spędziła czas z samą Stefanią, jak i z innymi bohaterami tej opowieści. Miała szansę poznać swoich bohaterów, porozmawiać z nimi, zbliżyć się do nich i przekonać się, jak oni wspominają ten straszny okres w swoim życiu.

„Światło ukryte w mroku” to hołd dla wszystkich, którzy w tamtych trudnych czasach mieli odwagę stanąć po stronie dobra. To opowieść o nadziei i miłości, które jak światło, nawet w najtrudniejszych chwilach mają moc, by rozpraszać mroki śmierci i zła.

To wreszcie jedna z tych książek, o których powiedzieć: „Warto przeczytać", to jakby nie powiedzieć nic.

Powieść przypadła do gustu wszystkim Paniom klubowiczkom. Była zarzewiem niezwykle burzliwej dyskusji podczas naszego spotkania, które odbyło się 30 maja w BP w Podleszanach.

Justyna Ryczek – moderator DKK