11 Listopada – Święto Niepodległości

11 listopada 2016 roku  to 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla nas, Polaków, Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w roku.  Jest ono obchodzone dla upamiętnienia  11 listopada 1918 r., kiedy to po 123 latach niewoli i powstańczych zrywów wolnościowych, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Nadeszła upragniona wolność!
Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony polskim Świętem Narodowym. Pozostawał świętem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej do 1944 roku.                     
Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości.    
Po II wojnie światowej władze komunistyczne usunęły Święto Niepodległości z kalendarza,                   ale nie z serc Polaków. W 1945 roku władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień    22 lipca. Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada organizowane były  nielegalnie przez środowiska niepodległościowe,  w tym piłsudczykowskie.                    
Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało  przywrócone dopiero przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Możliwość decydowania o sobie jest ważnym elementem życia każdego społeczeństwa. Świętujemy dlatego, że odzyskanie niepodległości jest dla nas rzeczą fundamentalną.
Z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Filia Biblioteczna w Podleszanach zaprasza do obejrzenia gazetki ściennej, książek i  materiałów związanych tematycznie z tym ważnym wydarzeniem.