„Legendy o rzece Wiśle”

„Legendy o rzece Wiśle”  – spotkanie czytelnicze w Filii Bibliotecznej w Podleszanach

W dniu 10 maja 2017 roku uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej z Podleszan wraz z wychowawczynią panią Zofią Babulą  uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym poświęconym największej i najdłuższej polskiej rzece - Wiśle.  Wybór tematu spotkania nie był przypadkowy, bowiem łączy się nierozerwalnie z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły.  Na podstawie tekstu legendy Marty Juzy-Jakubowskiej pt. „Warkocz królewny Wisły” dzieci dowiedziały się o narodzinach  rzeki Wisły – królowej polskich rzek.
W takcie spotkania zaprezentowano wiele ciekawostek o Wiśle. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i znajomością tematu, bowiem wiedziały skąd rzeka wypływa, przez jakie duże miasta przepływa i gdzie kończy swój bieg. Następnie przyszedł czas na powiązanie znanych legend z miejscowościami, przez które przepływa rzeka Wisła. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach opowiadając znane polskie legendy „O Smoku Wawelskim”, „O Warszawskiej Syrence”   i inne. Przy okazji spotkania zaprezentowano wiele polskich legend znajdujących się w bibliotece, po które z chęcią sięgają  młodzi czytelnicy, bowiem w każdej legendzie jest trochę prawdy, a trochę fantazji. Bo przecież „legenda jest siostrą historii”
Na zakończenie spotkania dzieci szybko i bezbłędnie rozwiązały krzyżówkę z hasłem „Wisła” oraz zaprezentowały przygotowany wiersz o Wiśle. Ponadto wspólnie wysłuchaliśmy piosenki „Płynie Wisła, płynie…” . Za aktywny udział w zajęciach uczestnicy otrzymali słodycze i z uśmiechem na twarzach opuścili pomieszczenia biblioteki.