Cała Polska Czyta Dzieciom - Podleszany też!


 

Filia Biblioteczna w Podleszanach od wielu lat włącza się w ogólnopolską kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom” mającą na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego  oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka.

Czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie to mądry sposób spędzania czasu z dzieckiem i najlepsza inwestycja w jego przyszłość. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane, ma mocne poczucie własnej wartości . Codzienne czytanie buduje również więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem. Wszak nie ma nic piękniejszego niż dorosły wprowadzający dziecko w świat fikcji literackiej, w świat marzeń, które stają się fundamentem dla budowania piękniejszej przyszłości, bowiem „CZYTANIE ZBLIŻA”.
Realizując hasło tegorocznej edycji Tygodnia Czytania Dzieciom, Filia Biblioteczna  w Podleszanach zorganizowała spotkanie czytelnicze, na które przybyli uczniowie  klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach z wychowawcą panią Alicją Czachor. Na pytanie zadane przez bibliotekarkę „Czy rodzice czytają dzieciom?” większość uczestników odpowiedziała twierdząco. Okazało się, że czytają nie tylko rodzice, ale również dziadkowie, starsze rodzeństwo i nauczyciele.
Tematem spotkania były 60-te urodziny Misia Uszatka. Wesoły miś z klapniętym uszkiem narodził się 6 marca 1957 r. w pisemku dla najmłodszych „Miś”. Stworzyli go Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Nieco później Czesław Janczarski zebrał drukowane w Misiu opowiadania i wydał w pięciu książkach: „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, „Nowi przyjaciele Misia Uszatka”, „Gromadka Misia Uszatka”, „Bajki Misia Uszatka”, „Zaczarowane kółko Misia Uszatka” - wszystkie pięknie ilustrowane przez Zbigniewa Rychlickiego. Ale prawdziwą gwiazdą miś stał się dzięki popularnej dobranocce „Miś Uszatek” emitowanej  od 1975 roku. Fenomen serialu „Miś Uszatek” polega na tym, że jest ponadczasowy i kolejne pokolenia najmłodszych wracają do tej historii. Dziś dostępny jest serial, nowe wydanie książki przygotowane przez „Naszą Księgarnię” i audiobook z tekstem czytanym przez Jerzego Sthura. Nie może więc nikogo dziwić, że postanowiliśmy uczcić 60-te  urodziny kogoś tak ważnego jak Miś Uszatek, który ”zna się z dziećmi nie od dziś”.                                                
 Wiele entuzjazmu i radości wśród dzieci wywołało wysłuchanie tytułowej piosenki dobranocki ,”Pora na dobranoc”, o czym świadczyły ich roześmiane buzie i świecące oczka. Następnie pani bibliotekarka przeczytała fragmenty książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek i przyjaciele”. Dzieci wysłuchały tekstu z wielką uwagą i z zapałem opowiadały, dlaczego miś miał klapnięte uszko i kto został jego przyjacielem.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się również wystawka nowości wydawniczych dla dzieci. Dziecięce rączki same wyciągały się w kierunku kolorowych, pięknie ilustrowanych  książeczek. Spośród nich każde dziecko znalazło książkę ze swoim ulubionym bohaterem.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowe bajeczki, z którymi chętnie pozowali do wspólnej fotografii.