Tydzień Bibliotek w Podleszanach

Dobiegł już końca XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem: #biblioteka.

Biblioteka w Podleszanach wykorzystała ten czas na promocję czytelnictwa oraz promocję biblioteki w środowisku lokalnym.

Na Tydzień Bibliotek przygotowano ekspozycję „NOWOŚCI WYDAWNICZYCH” zakupionych w ostatnim czasie przez bibliotekę. Wystawka cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony czytelników.

Coroczną tradycją Tygodnia Bibliotek jest wizyta przedszkolaków w bibliotece. Tym razem na spotkanie czytelnicze „W krainie bajek” przybyła starsza grupa przedszkolaków „Mądre Sówki” z Zespołu Szkół w Podleszanach wraz z wychowawczynią Dominiką Dereń.

„Na półeczkach mieszkają książeczki, a w książeczkach mieszkają bajeczki” – w ten sposób pani bibliotekarka rozpoczęła spotkanie czytelnicze. Zapoznała dzieci z biblioteką i pokazała regały pełne kolorowych bajek – tych dużych i tych małych, grubych i cienkich, ale jakże przyciągających dziecięcy wzrok. Ponadto na czas spotkania z przedszkolakami przygotowano specjalną ekspozycję prezentującą serie wydawnicze baśni, bajek, legend i wierszyków.

Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z ciekawym dla nich miejscem. W trakcie spotkania dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Okazało się, że duża część przedszkolaków korzysta już ze zbiorów biblioteki. Następnie pani bibliotekarka zaprezentowała serie wydawnicze bajek znajdujących się w bibliotece. Dziecięce rączki same wyciągały się w kierunku kolorowych, pięknie ilustrowanych książeczek. Dziewczynkom najbardziej podobały się serie bajek o Marysi, Kamilce, Basi, Zuzi i o Księżniczkach. Chłopcy natomiast z wielkim zapałem przeglądali książeczki o autach, pojazdach, Kreciku i dinozaurach.

Po przeglądnięciu książeczek przyszedł czas na rozwiązywanie zagadek związanych z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie z nimi poradziły!

Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej.

Za aktywny udział w zajęciach uczestnicy otrzymali słodycze i zakładki do książek i z uśmiechem na twarzach opuścili pomieszczenia biblioteki.