Patronowie roku 2016

Patronami Roku 2016 są:

Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski i Cichociemni.

W tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Dlatego należy oddać hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości – napisano w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającej Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.


„Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania Ojczyzny i zdolności do poświęceń”.
Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. „W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy”- tak głosi senacka uchwała.
W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. „Jest to artysta, który miał wpływ na całą kulturę muzyczną świata, a w szczególności Polski. Zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury”- tak głosi uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Feliks Nowowiejski skomponował m.in. „Rotę” do wiersza Marii Konopnickiej. Był on też autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W czasach niepodległej Polski brał czynny udział w organizowaniu życia artystycznego. Jego dorobek artystyczny jest bardzo bogaty, a do jego spuścizny odwołują się liczni artyści.

W 2016 roku przypada też 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. „Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich - spadochroniarzy - skierowano do innych okupowanych krajów w Europie”.
Cichociemni stanowili elitę polskich Sił Zbrojnych. Aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu oraz przekazać pamięć o nich kolejnym pokoleniom - Sejm ogłosił Rok 2016 – Rokiem Cichociemnych.