XVIII Tydzień Bibliotek p.h. "Znajdziesz mnie w bibliotece"

Tydzień Bibliotek (8 - 15 maja) to program promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Czytaj więcej: XVIII Tydzień Bibliotek p.h. "Znajdziesz mnie w bibliotece"

2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda, Romana Ingardena, Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Świętego Jana Pawła II i Rokiem Bitwy Warszawskiej

Leopold Tyrmand to znakomity, dla wielu kultowy pisarz, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. W 2020 r. przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. W tym samym roku minie 35. rocznica jego śmierci.

Roman Ingarden - jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, który pozostawił po sobie imponujący dorobek naukowy, oryginalny styl myślenia oraz terminologię wzbogacającą polski język filozofii. W 2020 r. przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena, który zaliczany jest do grona najwybitniejszych filozofów współczesnych.

Hetmana Stanisław Żółkiewski to jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego. Brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. W 2020 r. przypada 400. rocznica jego śmierci.

Święty Jan Paweł II – papież i wielki Polak. 18 maja 2020 r. przypada stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił, wciąż jest dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej.

Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 roku była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej, które obroniło niepodległość Polski. W 2020 r. przypada 100. rocznica bitwy.

 

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem: „#biblioteka”

Hasztag (#)był używanY w technologii informacyjnej do podkreślenia specjalnego znaczenia. W 1970 r. hasztag umieszczony obok symbolu lub liczby, oznaczał natychmiastowy tryb adresowania przez preprocesor jako pierwsze. Hasztagi były używane w sieciach do określania grup i tematów. Są również wykorzystywane do oznaczania pojedynczych wiadomości jako istotnych dla szczególnej grupy oraz do oznaczania pojedynczych wiadomości jako należących do konkretnego tematu.

Czytaj więcej: XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem: „#biblioteka”

228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bibliotece w Trześni

Konstytucja 3 Maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Czytaj więcej: 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bibliotece w Trześni

Przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w bibliotece w Trześni

Obchody  jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości , stały się dla dzieci okazją by posłuchać głośnego czytania, a przede wszystkim dowiedzieć się więcej informacji o tym szczególnym wydarzeniu w dziejach Polski.

Czytaj więcej: Przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w bibliotece w...

XVII Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Trześni

W dniach 4,5 i 7 czerwca 2018 r. odbyły się spotkania głośnego czytania z okazji  obchodów XVII Ogólnopolskiego  Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ŁĄCZY”. Jest to doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Czytaj więcej: XVII Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Trześni

Noc Bibliotek w Trześni

 

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w 100-lecie Niepodległej pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, już 9 czerwca 2018. Do akcji już po raz czwarty przygotowuje się Filia Biblioteczna w Trześni.

Czytaj więcej: Noc Bibliotek w Trześni

Obchody XV Tygodnia Bibliotek w Trześni

Hasło XV  Tygodnia Bibliotek brzmiało: „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”, które skłaniało do refleksji nad istotą i potrzebą  czytania. Czynność czytania pozwala nam rozwijać się umysłowo i kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Słowo „dowolność” można rozumieć jako nieskrępowane nakazami, swobodne  czytanie czy nieograniczony dostęp do książek, a co za tym idzie również do biblioteki.
 Hasło nawiązywało także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości – wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu polskiego.
Biblioteka w Trześni włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek, by pokazać, że czytanie oraz możliwość wyboru literatury i jej różnorodność, są w zasięgu czytelników, a odwiedziny biblioteki mogą dostarczyć miłych wrażeń. Dlatego dla dzieci do czytania przygotowano książki o bibliotece, kolorowanki zachęcające do odwiedzin oraz niespodzianki w postaci baloników i słodyczy. Dorośli czytelnicy oraz młodsi, mogli cieszyć się wyborem nowo zakupionych książek – nowości wydawniczych, które wzbogaciły zbiory biblioteki w Trześni. Odwiedzający bibliotekę mieli również możliwość obejrzenia wystawki książek o tematyce niepodległościowej, która nawiązywała do jubileuszowej rocznicy.

Biblioteka w Trześni zaprasza do wspólnego świętowania

W dniach 8-15 maja 2018 roku, trwać będzie XV TYDZIEŃ BIBLIOTEK, organizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na problematykę upowszechniania czytelnictwa, rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz popularyzację różnorodnych form pracy z czytelnikiem.

Czytaj więcej: Biblioteka w Trześni zaprasza do wspólnego świętowania