Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Trześni

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia.


Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Stąd hasło: „Podaruj książkę i różę”, które odnosi się do święta książki i jej promocji    wśród społeczeństwa.
23 kwietnia jest ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH, ustanowionym w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa i edytorstwa oraz upowszechniania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.
A w bibliotece w Trześni, dzieci świętowały Dzień Książki słuchając głośnego czytania i zgadując zagadki o książce.