Przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w bibliotece w Trześni

Obchody  jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości , stały się dla dzieci okazją by posłuchać głośnego czytania, a przede wszystkim dowiedzieć się więcej informacji o tym szczególnym wydarzeniu w dziejach Polski.

W czasie spotkań czytelniczych w bibliotece, dzieci głośno i z przejęciem recytowały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały!”, który znają już najmłodsze przedszkolaczki. Obejrzały także animowany filmik „Polak Mały!" o polskich symbolach narodowych, który udziela odpowiedzi na pytania: jak wygląda godło Polski? co symbolizują czerwień i biel? dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego” jest wyjątkową pieśnią? Na zakończenie spotkania, dzieci otrzymały kolorowanki z wizerunkiem orła i flagi polskiej.
Starsze przedszkolaczki, które przybyły do biblioteki wysłuchały tekstu z książeczki Zofii Staneckiej  „Basia i wolność". Dzieci słuchały opowieści o tytułowej bohaterce Basi, która dowiedziała się, jaka jest różnica między zakazami a zasadami i na czym właściwie polega wolność. Po zakończonym czytaniu, rozmawialiśmy na temat niepodległości , a także obejrzeliśmy filmik animowany z serii Niezwykłe Lekcje Rytmiki - Jestem Polakiem. Przedszkolaczki  zainteresowały się tym, jak można świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Z tej okazji każdy uczestnik spotkania otrzymał kolorowankę „100 lat Niepodległości” oraz papierową flagę.
 Także dzieci z klasy "0" w czasie spotkania przed dniem 11 listopada, wysłuchały tekstu z książeczki Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach", a także wyrażały duże zainteresowanie wiadomościami, że był czas kiedy Polski nie było na mapie Europy oraz faktem, że Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Dzieci wysłuchały także tekstu książeczki Wojciecha Widłaka „ Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim”. Jej tekst przybliżył dzieciom postać tego wielkiego Polaka oraz to, jak wielkie znaczenie i udział miał w staraniach o odzyskanie wolności Polski. W tle zapoznały się z informacjami o dawnej Polsce, wydarzeniach, które miały miejsce w Europie, kiedy Polski nie było i kiedy znów była wolna.  Ale wszystko w małej dawce, w sam raz dla małych słuchaczy. Otrzymawszy kolorowanki  z wizerunkiem Piłsudskiego oraz papierowymi  flagami , dzieci poczuły się przygotowane do świętowania obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Duma i radość rozpierała dzieci, kiedy  głośno recytowały  wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały!” i w czasie słuchania fragmentów „Mazurka Dąbrowskiego” – hymnu Polski.