XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem: „#biblioteka”

Hasztag (#)był używanY w technologii informacyjnej do podkreślenia specjalnego znaczenia. W 1970 r. hasztag umieszczony obok symbolu lub liczby, oznaczał natychmiastowy tryb adresowania przez preprocesor jako pierwsze. Hasztagi były używane w sieciach do określania grup i tematów. Są również wykorzystywane do oznaczania pojedynczych wiadomości jako istotnych dla szczególnej grupy oraz do oznaczania pojedynczych wiadomości jako należących do konkretnego tematu.

 

Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # (hasztag) ułatwia użytkownikom dotarcie do usług i zasobów biblioteki. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla znaczenie biblioteki w systemie informacyjnym. Stąd tegoroczne hasło XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek: # biblioteka.

Jak ważnym i szczególnym miejscem dla społeczności lokalnej jest biblioteka, można przekonać się analizując odwiedziny czytelników, którzy chętnie wypożyczają książki czy korzystają z dostępu do Internetu, by uzyskać informacje. W bibliotece też można spędzać czas czytając czasopisma czy układać puzzle. Najmłodsi użytkownicy biblioteki przychodzą, by posłuchać czytanych im głośno tekstów bajek i opowiadań w czasie spotkań czytelniczych.

I takie spotkania miały również miejsce w czasie XVI Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Trześni.

Jak trafiła książka do biblioteki? - przedszkolaczki to wiedzą. Najpierw książkę trzeba napisać, potem ją przeczytać, zanieść do wydawcy, który zajmie się jej wydaniem ( wydrukowaniem tekstu i ilustracji), a później książka trafi do księgarń i bibliotek, a wreszcie... do dzieci.

Tajemnica biblioteki została rozwikłana przez dzieci z klasy "0", które także odwiedziły naszą bibliotekę i wysłuchały długiej, ale ciekawej historii z serii książek "Biura Detektywistycznego Lessego i Mai".

W trwającym Tygodniu Bibliotek na spotkanie czytelnicze przybyły także przedszkolaczki z młodszej grupy, które słuchały czytanych tekstów z książeczek : "Kicia Kocia w bibliotece" oraz "Franklin  i książka z biblioteki". Historie te tematycznie przybliżają dzieciom jeszcze bardziej bibliotekę, jako miejsce ważne, szczególne, przyjazne i zachęcające do korzystania z zasobów książkowych.

Dzieci z klasy "0" w ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek, przybyły do Biblioteki i słuchały tekstu czytanej książeczki pt. "Zbawcy książek" A. Stelmaszyk. To ciekawa opowieść o trollu, który niszczył książki w bibliotece. Nie można się na to zgodzić, więc trzeba uratować książki. Na szczęście dzieci z klasy "0"wiedzą, jak szanować książki i dbać o nie. Są przecież miłośnikami książek.

Najmłodsze dzieci zapoznały się z treścią bajeczki „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” i to w lesie, bo okazało się, że mieszkańcy lasu lubią czytać prawie tak bardzo jak dzieci.

W Tygodniu Bibliotek dzieci, które odwiedziły bibliotekę podczas spotkań czytelniczych, otrzymywały także słodycze i zaproszenia-kolorowanki. Miały także okazję rysować swoją bibliotekę. Dla nich i dla dorosłych czytelników, zaprezentowane zostały także skarby książkowe, które są nowo zakupione, gotowe do wypożyczania, bo przecież biblioteka świętuje także nowościami.