Historia Filii Bibliotecznej w Trześni

Gromadzka Biblioteka Publiczna (dawna nazwa) w Trześni, została założona w 1957 roku. Na początku swej działalności mieściła się w lokalu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Trześni. Księgozbiór (300 woluminów), został przydzielony z Powiatowej Biblioteki w Mielcu. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej księgozbioru widnieje z dnia 23 marca 1957 roku. Kierownikiem Biblioteki była Teresa Leśniak. Z chwilą likwidacji Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Trześni, Biblioteka została przeniesiona do innego lokalu, którym był prywatny dom. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu starała się pozyskać dla Biblioteki w Trześni lokal w nowym budownictwie. W 1961 roku, odeszła z pracy Teresa Leśniak, a stanowisko kierownika Biblioteki objęła Janina Pieróg. W październiku tegoż roku, Biblioteka została przeniesiona do nowego lokalu i uzyskała dwa pomieszczenia na wypożyczalnię i czytelnię.

W 1969 roku Gromadzka Biblioteka Publiczna w Trześni, posiadała swoje punkty biblioteczne, które współpracowały z Biblioteką upowszechniając czytelnictwo wśród mieszkańców. Punkty biblioteczne funkcjonowały w miejscowościach: Mościska (obecnie osiedle Mielca), Szydłowiec i Wola Chorzelowska. Najdłużej, bo do listopada 2012 roku, działał punkt biblioteczny w Szydłowcu, prowadzony z wielkim zaangażowaniem przez Krystynę Gawryś. W 1991 roku Biblioteka w Trześni została wcielona do Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie. Kierownikiem Biblioteki Publicznej w Trześni została Janina Niedbała, która pracowała tu do października 2001 roku.
W 2001 roku pracę bibliotekarza Biblioteki Publicznej w Trześni obejmuje Regina Kopeć-Chruściel. Biblioteka zaczyna być postrzegana nie tylko jako miejsce, gdzie można wypożyczyć książki, uzyskać informacje naukowe, ale także spędzić wolny  czas. W następnych latach, organizowane w Bibliotece spotkania czytelnicze i rozrywkowe, cieszą się dużą popularnością wśród dzieci.  W latach 2009 – 2011, Biblioteka przechodzi wiele zmian – remont pomieszczeń wypożyczalni i czytelni, założenie gazowego ogrzewania i zakup nowych mebli, co znacznie przyczyniło się do podniesienia estetyki wnętrza Biblioteki. Kolejną pozytywną zmianą było wyposażenie Biblioteki w sprzęt komputerowy oraz nowe regały.
W 2017 roku, Biblioteka obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia.

Dzisiejsza Biblioteka jest miejscem, gdzie w specjalnym „Kąciku Malucha” każda pociecha może swobodnie przeglądać książeczki, kolorować malowanki czy układać puzzle.