Majowe spotkanie DKK w bibliotece w Woli Mieleckiej

W środę, 18 maja na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Jarosława Kreta „W Ziemi Świętej”. Dyskusja była niezmiernie ciekawa, gdyż jedna z Pań miała również przyjemność zwiedzić to miejsce i podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami i wrażeniami. Wspólnie obejrzeliśmy zdjęcia i filmiki z podróży, porównując je z książką Jarosława Kreta.

Jarosław Kret to znany polski dziennikarz telewizyjny i fotoreporter.
Z wykształcenia jest egiptologiem. Pracował jako dziennikarz i reporter, przez krótki okres był też prezenterem Teleexpressu. Prowadził przez 4 lata swoje autorskie programy: Klub Podróżników, Kino Klubu Podróżników i Filmy Kapitana Baranowskiego w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym.

Stale współpracuje z National Geographic, jest członkiem The Explorers Club. Autor ponad 20 reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce podróżniczej. Najbardziej znane to: „Mój Egipt”, „Indie”, „Mój Madagaskar”. Od jesieni 2009 prowadzi nadawany w TVP Info program Planeta według Kreta, w którym opowiada o kulturze i obyczajach zwiedzanych przez niego krajów. Prowadzi prognozę pogody w Wiadomościach TVP 1.

Książka „W Ziemi Świętej” jest owocem wielu wizyt w Izraelu i Palestynie, lat poznawania tego niezwykłego zakątka planety. Autor odwiedzał Ziemię Świętą zarówno w czasie pokoju, kiedy rojno w niej było od turystów i pielgrzymów, jak i podczas wojny, kiedy snuł się po pustych uliczkach Jerozolimy i samotnie siedział w Kaplicy Anioła w... pustej Bazylice Grobu Świętego.

Napisana lekkim językiem i bardzo starannie przedstawiająca współczesny Izrael, a przede wszystkim Jerozolimę. Książka, którą z pewnością mógłby przeczytać każdy, kto wybiera się odwiedzić ten zakątek świata. Autor dostarcza wielu informacji, które nie są dostępne w typowych przewodnikach. Pomaga także zrozumieć, to co turysta doświadczy odwiedzając Izrael.

Jarosław Kret tak pisze we Wstępie książki:

„Długo nie chciałem wracać do Ziemi Świętej. Zajęło mi to dobre siedem, a może osiem lat, nim zdecydowałem, że spróbuję raz jeszcze. I udało się. Jak już wróciłem, to na dobre. Zatopiłem się w tym miejscu, aż w pewnym momencie stało się moim…hm…no, może nie drugim czy trzecim, ale na pewno domem. Dlaczego?”.

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo na stronach książki. Warto przeczytać!

Justyna Ryczek – moderator DKK