Lipcowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej

Wakacje to okres letniej laby, słońca i wypoczynku. Do pełnego relaksu nie może również zabraknąć dobrej książki. Zadbał o to Dyskusyjny Klub Książki, działający w bibliotece w Woli Mieleckiej. 3 i 30 lipca odbyły się spotkania, w trakcie których członkinie klubu otrzymały zestawy książek nadesłane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.


Pierwsze lipcowe spotkanie przebiegało pod znakiem dobrego kryminału z serii „Gorzka Czekolada”. Omawialiśmy książkę popularnej niemieckiej autorki Nele Neuhaus - „Nielubiana”. Jest to pierwszy tom cyklu kryminalnego, w którym bohaterami jest  para sympatycznych śledczych: komisarz Oliver von Bodenstein i policjantka Pia Kirchhoff.

Fabuła wciąga od samego początku, a intryga gmatwa się z każdą stroną coraz bardziej. Książkę rozpoczyna morderstwo znanego prokuratora. W sierpniowy niedzielny poranek policja znajduje jego zwłoki. Chwilę potem natrafia na  kolejne zwłoki. Tym razem młodej, atrakcyjnej kobiety. Pozornie niezwiązana z sobą śmierć dwóch osób dla policji okazuje się otwarciem prawdziwej puszki Pandory. W trakcie śledztwa wyłaniają się niewykryte zbrodnie sprzed lat, przestępstwa finansowe, przemyt ludzi i narkotyków i cała masa ciemnych sprawek, w które uwikłana jest społeczność małego, spokojnego miasteczka. Pojawia się mnóstwo tropów i podejrzeń, a i tak do samego końca trzeba czekać na rozwiązanie zagadki.  Finał sprawy szokuje, ale nie brak mu logiki i odpowiedniego wyjaśnienia!
30 lipca omawialiśmy powieść „I góry odpowiedziały echem”. Autorem jest  
Khaled Hosseini, afgański pisarz, piszący po angielsku. W 2003 roku zadebiutował powieścią "Chłopiec z latawcem", która przyniosła mu międzynarodową sławę i została zekranizowana.
„I góry odpowiedziały echem” to poruszająca trzypokoleniowa saga na tle historii Afganistanu, traktująca o miłości i zdradzie, poświęceniu i rozstaniu, o przyjaźni i trudnych wyborach, a przede wszystkim o sile rodzinnych więzów. Akcja powieści jest wielowątkowa, rozciągnięta na trzy kontynenty i obejmuje 60 lat burzliwej historii ojczyzny autora. Poznajemy brutalną prawdę o wojnie niszczącej kraj, o terrorze talibów, a na tym tle losy prostych ludzi. I ich wybory, których autor nie ocenia. Motto powieści brzmi bowiem: „Za naszym pojmowaniem dobra i zła jest pole. Tam się spotkamy”.
"I góry odpowiedziały echem" to poruszająca, trudna i smutna powieść. Pisarz odkrywa przed czytelnikiem Afganistan - tajemniczy i piękny kraj z bogatą tradycją i kulturą, a obecnie uwikłany w wojny i kojarzony głównie z terroryzmem. Rozgrywa się w nim jednak tragedia zwykłych ludzi, których życie w niczym nie przypomina tego, jakie jest nam znane. I choćby dlatego warto sięgnąć i przeczytać książkę.
Zapraszamy na sierpniowe spotkanie DKK i do dyskusji nad książką „Ciotka Poldi i sycylijskie lwy”.
Justyna Ryczek