Hasłem Tygodnia Bibliotek 2018 jest „(DO)wolość czytania”

W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki.


Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Filia Biblioteczna w Złotnikach również brała udział o obchodach Tygodnia Bibliotek. Odbył się VIII Maraton czytania książek, w którym uczestniczyło ok. 80 czytelników, spotkanie z przedszkolakami oraz wystawka nowych książek zakupionych do biblioteki.