Wolańskie zapusty

Zapusty to okres karnawału, który zaczyna się wraz z dniem Nowego Roku lub Świętem Trzech Króli i trwa aż do środy popielcowej.

Dawnymi czasy najweselszy był ostatni tydzień karnawału, od tłustego czwartku do kusego wtorku. Jedzono wówczas i pito, jakby chciano zaspokoić głód i pragnienie przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem. W tych dniach na stołach królowały pączki, faworki i inne smakołyki. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
By tradycji stało się zadość w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej już po raz szósty odbyły się „Wolańskie zapusty”. Impreza przygotowana wspólnie przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej oraz Filię Ośrodka Kultury zgromadziła liczne grono gości: rodziców, dzieci i młodzież. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, Damian Małek, dyrektor SOKiS Chorzelów, Bożena Telega, kierownik Filii Ośrodka Kultury, Wiesław Soboń, sołtys Woli Mieleckiej.
Uczestników powitała prezes SGW Panią Danutę Wiącek. Zaprosiła wszystkich zebranych na wspaniałe słodkości, przygotowane w tym dniu przez członkinie koła. Cieszyły oko i podniebienie wspaniałe pączki z marmoladą różaną oraz tradycyjny chrust. Wójt Józef Piątek podziękował paniom za przygotowane słodkości i za kultywowanie staropolskiej tradycji.