Noc Bibliotek w Woli Mieleckiej

Biblioteka w Woli Mieleckiej już po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Nocy Bibliotek”, realizowanej w tym roku pod hasłem „Znajdźmy wspólny język". Na wszystkich odwiedzających w piątkowy wieczór Filię Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej czekało wiele atrakcji.

Noc Bibliotek rozpoczęła się uroczystym otwarciem wystawy fotografii pt. „Przyroda jako sztuka” autorstwa Tomasza Bernata.

Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem i zgromadził liczną grupę miłośników fotografii. Obecni byli także:

- Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Cygan,

- Radny Gminy Mielec Zbigniew Wicherski,

- Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec Damian Małek,

- Prezes mieleckiej Grupy Literackiej Słowo Aleksandra Piguła.

Autor wystawy opowiedział o swoich pasjach, jakimi są m.in. przyroda i fotografia. Opierając się na prezentacji multimedialnej przedstawił, w jaki sposób fotografuje otaczający nas świat. Tomasz jest kopalnią wiedzy przyrodniczej, a szczególnie ornitologicznej. Ptaki – ich życie, gatunki, zwyczaje, migracje nie mają dla niego żadnych tajemnic. Porwał słuchaczy swoimi opowieściami, pełnymi żaru, pasji i humoru, co podkreślił w swym wystąpieniu radny Zbigniew Wicherski.

Tomasz Bernat ma 18 lat i jest uczniem klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Mieszka w Woli Mieleckiej. Od najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie do sztuki. Pobierał lekcje rysunku od mistrza Jana Kociańskiego. Szlifował swój talent i zdobywał nagrody w licznych konkursach plastycznych, a jego prace, wykonywane różnymi technikami, miały w sobie ukryty przekaz. Wypracowany własny styl znalazł później odzwierciedlenie w jego kolejnej pasji, jaką jest fotografia.
Tomasz wykonuje zdjęcia o różnej tematyce, lecz szczególnie upodobał sobie fotografię przyrodniczą i portretową. Jak sam twierdzi, budowle i obiekty zawsze wyglądają tak samo, możne jedynie ukazywać je w innym świetle. Ludzie natomiast pokazują emocje, które są niepowtarzalne i wyjątkowe, ulotne i zmienne.
Fotografia przyrodnicza jest wyjątkowo trudną dziedziną sztuki, gdyż wymaga ogromnych pokładów cierpliwości. Można powiedzieć, że Tomek Bernat jest jego uosobieniem. Godzinami potrafi przesiadywać zakamuflowany w lesie, by zrobić jedno wartościowe ujęcie. Ujęcie, które i tym razem pokaże ulotność chwili. Gdy inni smacznie śpią, zaszyci w swoich domostwach, Tomek o 4 nad ranem rozstawia sprzęt nad wodą i zaczyna malować – malować swoim obiektywem.
Wytrwałość i cierpliwość popłaca, gdyż dzięki nim zdobywał nagrody w wielu konkursach fotograficznych. Jest m.in. dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Samolot w obiektywie i palecie barw”. W ostatnim czasie zajął 3 miejsce w konkursie „(Nie)znane kapliczki, krzyże i figury przydrożne naszego regionu”. Jednak jak sam często podkreśla, nie dla nagród fotografuje, lecz dla idei i potrzeby piękna.
W zdjęciach Tomasza Bernata odnajdujemy człowieczeństwo, którego przecież każdy z nas potrzebuje.

Wystawę „Przyroda jako sztuka” można obejrzeć do końca października, w godzinach pracy Ośrodka Kultury.

Kolejnym punktem Nocy Bibliotek była bezpłatna loteria fantowa, którą sponsorowali: Gmina Mielec, Nadleśnictwo Tuszyma, Firma Mary Key i osoby prywatne. Na uczestników czekały m.in.: książki, tomiki poezji, kubki, długopisy, odblaski, pojemniki i wiele innych. Nagrodami głównymi w loterii były: sesja fotograficzna u Tomasza Bernata, a także 2 indywidualne lekcje makijażu oraz 5 kosmetycznych rytuałów spa, ufundowanych przez Firmę Mary Key.

Trzecia część Nocy Bibliotek w Woli Mieleckiej poświęcona była urodzie. O duchowe i zewnętrzne piękno naszych uczestniczek zadbały panie: Katarzyna Kluz i Monika Durak, doradcy ds. pielęgnacji i makijażu z firmy Mary Kay. Panie wykonały wszystkim uczestnikom zabieg pielęgnacyjny na dłonie i na usta, tzw. „satynowe dłonie i satynowe usta”. Następnie na przykładzie modelki pokazały krok po kroku, jak wykonać profesjonalny, wieczorowy makijaż.  Za wszystkie praktyczne porady, wskazówki i cenne nagrody serdecznie dziękujemy!

Uwieńczeniem piątkowego wieczoru było rozlosowanie nagród głównych.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie Nocy Bibliotek i za niezapomniane wrażenia. Do zobaczenia za rok!