Podkarpacki Jarmark Ludowy rozstrzygnięty

W niedzielę (20.06) w chorzelowskim Ośrodku Kultury wyłoniono zwycięzców XIII Podkarpackiego Jarmarku Ludowego „Roztańczony Chorzelów 2021”. Pomimo formuły online, zmagania tancerzy i muzyków cieszyły się dużą popularnością. Po raz trzeci partnerem wydarzenia zostało Województwo Podkarpackie, natomiast patronat honorowy objął Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

W tegorocznych prezentacjach konkursowych udział wzięło ponad 200 osób reprezentujących 8 zespołów tanecznych oraz 3 kapele. Wykonania sceniczne oceniła komisja artystyczna w składzie Alina Kościółek-Rusin, choreograf, Nina Wojturska, choreograf, Jacek Ścibor, muzyk, Kazimierz Bober, muzyk. W przypadku zespołów jury zwracało szczególną uwagę na wierność i oryginalność prezentacji, reżyserie i kompozycje programu, strój, dbałość i sposób noszenia, stylowość i charakter programu, jednolitość stylistyczną w prezentacji scenicznej, poziom wykonawczy, interpretacje, wartość artystyczną oraz ogólny wyraz artystyczny. W przypadku kapeli ludowych komisja kierowała się wyborem obowiązkowego utworu z regionu rzeszowskiego, obowiązkowego jednego utworu wokalnego, właściwy skład instrumentalny oraz repertuar zgodny z prezentowanym regionem, poprawność intonacyjną oraz rytmiczną prezentowanego repertuaru i zgodną z lokalną tradycją wykonawczą, techniką wykonania, dobór i estetyką kostiumów, ogólnym wyrazem artystycznym.

Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji zespołów i kapel ludowych komisja postanowiła przyznać 9 nagród i 2 wyróżnienia:

 

ZESPOŁY TANECZNE

I kategoria wiekowa (6-9 lat)

Wyróżnienie dla ZPiT „Mały Łańcut” – grupa młodsza

II kategoria wiekowa (10-15 lat)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – ZPiT „Mali Rzeszowiacy”

III Kategoria wiekowa (16-19 lat)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – ZPiT „Chorzelowiacy”

II Nagroda Dyrektora SOKiS – RZPiT „Gacoki”

III Nagroda – ZPiT „Pułanie”

Wyróżnienie – ZPiT „Mały Łańcut” – grupa starsza

IV Kategoria wiekowa (20 lat i więcej)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – ZPiT „ Łańcut”

II Nagroda Dyrektora SOKiS – ZPiT „Wielopolanie”

KAPELE LUDOWE

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Kapela Ludowa „Gacoki”

II Nagroda Dyrektora SOKiS – Kapela Ludowa ZPiT „Chorzelowiacy”

III Nagroda – Kapela Ludowa „Padwianie”

 

Komisja artystyczna wyraziła uznanie dla tancerzy, choreografów i muzyków za wysoki poziom artystyczny. Zespoły przedstawiły bardzo ciekawe układy taneczne stojące na bardzo wysokim poziomie. To dzięki popularyzacji tej formy tańca i muzyki nasza kultura narodowa przekazywana będzie następnym pokoleniom.

Filmowe podsumowanie jarmarku dostępne pod linkiem

https://www.youtube.com/watch?v=q8PRvmJEzt0

Wszystkie występy dostępne na kanale YouTube SOKiS

https://www.youtube.com/channel/UC1M0bphx783LjZI2TACNKeA