Generałowie upamiętnieni

W niedziele (20.06) w Chorzelowie nadano imiona Generała Stronisława Maczka oraz Generała Stanisława Sosabowskiego dwóm rondom. Wydarzeniu towarzyszył piknik militarny oraz parada zabytkowych pojazdów.

Uroczystość rozpoczęła się przejazdem kolumny zabytkowych pojazdów ulicami Chorzelowa, do rond zlokalizowanych na początku miejscowości. Tam nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablic imiennych. Następnie kolumna przejechała ulicami Mielca, aby powrócić na Miejsce Poległych w Obronie Ojczyzny, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

W patriotyczny nastrój wprowadziły zgromadzonych dzieci z kl. „0” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzędzianowicach, które specjalnie na tą okazję przygotowały program artystyczny. Sylwetki Generała Stanisława Maczka oraz Generała Stanisława Sosabowskiego przybliżyli zebranym Adam Gryczman ze Zmotoryzowanej GRH im. generała Maczka oraz Pan Piotr Pszeniczny z Klubu Historycznego „Prawda i pamięć”.

- Dwa ronda w miejscowości Chorzelów, które powstały w ramach budowy tak potrzebnej i długo wyczekiwanej przeprawy mostowej na rzece Wisłoce otrzymały dziś imiona wyjątkowych patronów - osób niezwykle zasłużonych nie tylko dla historii Polski, ale również Europy. Niestety wiele czasu i pracy nad świadomością społeczeństwa upłynęło, aby doceniono role przedstawicieli Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dlatego cieszę się, że jako jedni z pierwszych w regionie postanowiliśmy upamiętnić Ojca Polskich Sił Pancernych, jak zwykło się mówić o Generale Stanisławie Maczku oraz twórcy polskich jednostek powietrznodesantowych Generale Stanisławie Sosabowskim. Mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą kolejne miasta oraz gminy naszego powiatu i województwa – zwrócił się do zebranych Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

- Upamiętniamy Generała Maczka i Generała Sosabowskiego. Wspaniałe postaci, które bardzo przyczyniły się do odzyskania niepodległości, potem działały w okresie międzywojennym, walczyły o Polskę, Europę i świat, a potem musiały żyć na emigracji i w jakimś stopniu zostały zapomniane. Nie mogli wykorzystać dla Polski swojej wiedzy i umiejętności. Dzisiaj są oni wzorami do naśladowania dla nas wszystkich. Nie mamy tylko prawa, ale obowiązek, żeby upamiętniać takie osoby, żebyśmy potem o nich także mówili w domach, szkołach czy różnych instytucjach – powiedział obecny na wydarzeniu Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm RP.

W uroczystościach poza mieszkańcami Gminy Mielec udział wzięli również Generał Rafał Kowalik, dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie im. gen. Stanisława Maczka, pułkownik Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, porucznik Mariusz Pustułka, szef Wydziału Rekrutacji WKU w Mielcu, ksiądz Andrzej Rams, Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, Zbigniew Działowski, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego, Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec, Stanisław Głaz, Radny Gminy Mielec, Damian Zalot, Radny Gminy Mielec, Zbigniew Tymuła, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Mielcu, Krzysztof Jachyra, Sołtysa Chorzelowa.

Złożenie wiązanek zakończyło oficjalną część uroczystości, po której rozpoczął się piknik militarny. Każdy z przybyłych mógł usiąść w zabytkowych pojazdach wojskowych oraz skorzystać z punktów informacyjno-wystawienniczych przygotowanych przez Trzeci Podkarpacki Batalion Obrony Terytorialnej, Nadwiślańską GRH Trzeciego Pułk Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej, Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Wojskową Komendę Uzupełnień w Mielcu. Nie zabrakło również wojskowej grochówki serwowanej z kuchni polowej.

Organizatorem wydarzenia była Zmotoryzowana GRH im. gen. Maczka, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.