Narodowe czytanie w Gminie Mielec

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Z tej okazji członkowie ZPiT „Chorzelowiacy”, Chorzelowskiej Grupy Teatralnej oraz Grupy Śpiewaczej przygotowali filmową niespodziankę.

Biblioteki Gminy Mielec działające w Chorzelowie, Trześni, Podleszanach, Rzędzianowicach, Woli Mieleckiej i Złotnikach corocznie włączają się w ogólnopolską akcję wspólnego czytania. Nie inaczej było również w minioną sobotę, kiedy w jednym z chorzelowskich dworków spotkali się miłośnicy polskiej literatury. Miejsce nawiązujące do dzieła Gabrieli Zapolskiej oraz odpowiednie stroje sprawiły, że uczestnicy akcji przenieśli się w czasie o ponad 100 lat. Było to dla nich ciekawe przeżycie, ale również okazja do przybliżenia wszystkim przesłania moralnego, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. - Sam utwór powstał jesienią 1906 roku i bardzo szybko stał się popularny. Jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. – przekazują organizatorzy z Bibliotek Gminy Mielec.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fragmentów z tegorocznego Narodowego Czytania dostępnych pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=STAprVk_ZZ4