Uczcili Wolną Polskę

Koncert pieśni patriotycznych, wernisaż wystawy fotograficznej, turniej piłkarski, pokazy grup rekonstrukcyjnych, apel pamięci, salwa honorowa, przekazanie Ognia Niepodległości oraz uroczyste świętowanie wolności naszej Ojczyzny towarzyszyło tegorocznym obchodom 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w czwartek, od Mszy Świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Generała Maczka, Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina oraz Poczty Sztandarowe Szkół i Jednostek OSP Gminy Mielec, przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny.

Druga część obchodów rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości porucznika Wojciecha Mordeca, po którym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. - Szanowni Państwo, w Dniu Święta Niepodległości, które dane jest nam obchodzić, nadal w nieco odmiennej skromniejszej formule, chciałbym abyśmy pamiętali, że Polska to nie tylko obszar na mapie, nie tylko instytucje i przedmioty, ale przede wszystkim ludzie. Wspólnie, pomimo nieraz odmiennych zdań i różnic tworzymy naszą Ojczyznę - nasz skrawek ziemi, na którym żyjemy i na którym żyć będą kolejne pokolenia. Od naszych przodków otrzymaliśmy wyjątkowy dar wolności i niepodległości, który musimy pielęgnować i przekazywać pamiętając jednocześnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. 103 lata temu nowo odrodzone Państwo Polskie musiało toczyć walkę nie tylko o swoje granice, ale również mierzyć się z panującą wówczas epidemią grypy „Hiszpanki”, która pochłonęła wiele istnień. Pomimo wyzwań i problemów nasi przodkowie pokazali, że nie ma trudności, których nie da się pokonać. Przekonany jestem, że to zadanie uda się również nam – powiedział.

W dalszej kolejności rotmistrz Paweł Betlej odczytał apel pamięci, przywołując najważniejsze postaci i wydarzenia z historii naszego kraju, a także mieszkańców regionu, którzy oddali swoje życie w walkach narodowo-wyzwoleńczych na różnych polach bitewnych. Apel zakończyła salwa honorowa. Hołd, tym których nie ma już z nami oddały przez złożenie wieńców i zapalenie zniczy zaproszone delegacje oraz mieszkańcy Gminy Mielec. Kolejnym punktem przygotowanym przez organizatorów był mini koncert Orkiestry Dętej Dobrynin która zadbała również o oprawę muzyczną obchodów. Uroczystość zakończyła uroczysta defilada Grup Rekonstrukcyjnych oraz pocztów sztandarowych.

Czwartkowe wydarzenia nie były jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystawa „Jestem artystą przez cztery pory roku - Moja Mała Ojczyzna w Obiektywie” w fotografiach uczniów Zespołu Szkół w Chorzelowie, Koncert patriotyczny „To właśnie Polska” przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” wraz z Kapelą, Chorzelowską Grupę Teatralną oraz Grupę Śpiewaczą, przyjęcie Ognia Niepodległości od Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu połączone z montażem słowno-muzycznym „Pociąg do niepodległości”, spotkanie z Kingą Hałacińską wnuczką płk Andrzeja Hałacińskiego, autora słów Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada”, Biało-czerwony Turniej Piłkarski oldboyów Gminy Mielec z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec oraz II Memoriał im. Izydora Krępy „Hiszpan” to wydarzenia jakie towarzyszyły tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości.