Integracyjne spotkanie Wielkanocne

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej wspólnie z Józefem Piątkiem, Wójtem Gminy Mielec, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu zaprosili mieszkańców Ukrainy przebywających obecnie na terenie Gminy Mielec do wspólnego spędzenia Niedzieli Palmowej. Spotkanie było okazją do integracji, poznania polskich i ukraińskich zwyczajów wielkanocnych oraz kilku chwil wytchnienia od rzeczywistości panującej u naszych sąsiadów.

- Każdy z nas powinien żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Niestety bestialstwo i agresja Rosji sprawiła, że w trosce o bezpieczeństwo musieliście opuścić Ukrainę i znaleźć obecnie schronienie między innymi tu w Polsce - w Gminie Mielec. Chcielibyśmy Was zapewnić, że w naszym kraju nic Wam nie grozi, a dzisiejsze spotkanie, bez względu na wyznawaną wiarę niech będzie wspólnym przygotowaniem do zbliżających się Świąt. Nieważne czy jesteśmy chrześcijanami, grekokatolikami czy osobami wyznania prawosławnego, dziś przede wszystkim wszyscy jesteśmy wspólnotą, która wierzy w wolną i silną Ukrainę – tymi słowami spotkanie rozpoczął Damian Małek, dyrektor SOKiS.

Następnie słowa wsparcia, życzenia, paczki żywnościowe oraz pisanki Wielkanocne zebranym przekazali Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan.

– Cała polska jest teraz waszym drugim domem. Podczas ubiegłych świąt mieliśmy nadzieję, że zakończy się pandemia koronawirusa i wszystko będzie już normalnie. Tymczasem przyszedł czas strasznej wojny, która dotknęła naszego sąsiada. Przeciwko tej wojnie, podczas której giną żołnierze i wielu cywilów opowiedział się cały cywilizowany świat. Jest w nas jednak wielka solidarność, a szczególnie tu w Polsce. Dwa i pół miliona uchodźców zostało tak dobrze i pięknie przyjętych przez Was kochani rodacy. Szanowni państwo będzie dobrze bo dobro zawsze zwycięża. Cały cywilizowany świat stoi po Waszej stronie. Jako Polska jesteśmy wielkim ambasadorem Waszych spraw. Szanowne mamy dbajcie o swoje dzieci, żeby wasi mężowie mogli tam walczyć o wolną Ukrainę, wolną Europę i wolny świat – zwrócił się do zebranych Poseł

– Chciałbym abyście Państwo w naszej Gminie znaleźli swego rodzaju dom zastępczy, dopóki nie będziecie mogli powrócić do swoich rodzin i bliskich. Na pewno codziennie z utęsknieniem o nich myślicie, ale miejcie nadzieje, że wszystko będzie dobrze. Dziękuję wszystkim za pomoc okazaną Ukrainie oraz otwarte serca. Dużo dobra płynie od naszych mieszkańców, osób duchownych, lokalnych firm i organizacji – powiedział Wójt

– To co dzieje się obecnie w Waszym kraju przypomina najgorsze dzieje historii Europy od niepamiętnych czasów. Przekonany jestem że jednak dacie sobie rade i tego z całego serca wam Życzę, że przegonicie wroga ze swojego kraju i dacie przykład jak powinna zachować się Europa. Macie wśród nas swoich przyjaciół – powiedział Przewodniczący Rady Gminy.

Inicjatorkami i pomysłodawczyniami spotkania były Panie z KGW Wola Mielecka. Te wspaniałe Kobiety zadbały, aby na stołach nie zabrakło wielkanocnego barszczu oraz tradycyjnych wypieków. Przygotowały również świąteczne nakrycia stołów, a także stoiska z watą cukrową i popcornem. Ponadto zadbały o odpowiedni ciepły klimat, dzięki któremu każdy mógł tego dnia poczuć się jak w jednej wielkiej rodzinie.

– Jest nam niezmiernie miło że przyjęliście nasze zaproszenie, a jeśli chodzi o pomysł dzisiejszego spotkania zrodził się on wspólnie. Nasze Panie chciały coś zrobić dla Was mieszkańców Ukrainy, którzy musicie żyć w takich niepewnych czasach. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc, a szczególnie Wam dziewczyny za to, że jesteście takie wspaniałe i chcecie pomagać. Dziś na wielu twarzach naszych gości możemy zauważyć uśmiech, co jest dla nas największym szczęściem – powiedziała do gości Danuta Wiącek, przewodnicząca KGW Wola Mielecka.  

W spotkaniu uczestniczyli również Proboszcz Parafii pw. Opatrzności Bożej w Woli Mieleckiej ks. Zbigniew Smołkowicz oraz Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, ks. Andrzej Rams, który posługę kapłańska przez blisko 10 lat pełnił również na Ukrainie. Duchowni przekazali zebranym słowa otuchy oraz święte obrazki. Był również czas na wspólną modlitwę oraz zawierzenie swoich próśb przed oblicze Pana.

O oprawę artystyczną spotkania zadbali artyści z Ośrodka Kultury. W utworach muzyki rozrywkowej zaprezentowała się Grupa Wokalna, a polską kulturę ludową przybliżyli członkowie ZPiT „Chorzelowiacy” oraz Kapela Ludowa. Występy przypadły go gustu naszym wschodnim sąsiadom, a każdy z nich nagradzany był brawami. Wszyscy chętni pod okiem pracowników Ośrodka Kultury, na warsztatach rękodzieła, mogli wykonać Wielkanocne Pisanki.

- Tam na Ukrainie zostawiliśmy nie tylko naszych bliskich, ale i część siebie. Cały czas się o nich martwimy, ale Wy robicie dla nas tak dużo. Przyjęliście nas i nasze rodziny pod swój dach, pomagacie nam i opiekujecie się nami. Jesteście dla nas jak bracia i siostry. Dziękujemy Wam za to wszystko. Ciężko słowami wyrazić wdzięczności jaką czujemy - w imieniu narodu Ukraińskiego podziękowała Natalia.