Kraju mój… kraju barwny

W sobotni wieczór w Sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury Gminy Mielec w Chorzelowie w obecności sympatyków, rodziców i znajomych artystów, a także Wójta Gminy Mielec, Józefa Piątka, odbył się Koncert Wiosenno-Patriotyczny pt. „Kraju mój… kraju barwny”

Koncert składał się z dwóch części. Cześć pierwsza to wycieczka folklorystyczna po kilku regionach Polski. Każdy region odwiedzaliśmy słuchając muzyki ludowej i patrząc na charakterystyczne tańce danego regionu, poprzedzone opowieścią o tradycjach i obrzędach. Przełom kwietnia i maja, to czas w którym wieś Polska rozpoczyna życie gospodarskie i towarzyskie. W niemal wszystkich regionach Polski patronami rozpoczęcia wszelkich czynności gospodarskich są święci: Wojciech, Jerzy i Marek. W te dni m.in. rozpoczynają się prace polowe, następują pierwsze wypędy bydła na pastwiska i redyk owiec na hale. To również czas wspólnych biesiadowań i majówek. Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” wraz z Kapelą Ludową, w barwny i dynamiczny sposób, pokazali radość jaką niesie spędzanie wspólnego czasu na potańcówkach, organizowanych po ciężkich pracach gospodarskich. Cześć druga to oddanie czci trzem bardzo ważnym dniom w historii Polski, 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Fladze Rzeczpospolitej Polski oraz Świętu Pracy. Grupa Wokalna działająca przy chorzelowskim Ośrodku Kultury z akompaniamentem Michała Witka zaśpiewała wzruszające piosenki o Naszej Ojczyźnie. Nie zabrakło pełnej melancholii poezji. Koncert przygotowała Bożena Telega-Kuźnik, przy współpracy z Anną Surowiec, autorką scenografii, Mariuszem Matuszkiewiczem – akustykiem, Andrzejem Kościelnym – akustykiem i operatorem oświetlenie. Program został również udokumentowany fotograficznie przez Przemysława Sołtysa oraz nagrany przez Karolinę Kędzior. Nad całością wydarzenia czuwał dyrektor SOKiS Damian Małek.