Impresje Piotra Pszenicznego

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Piotra Pszenicznego pt. „Światło i cień – moje impresje”, który odbędzie się 15 września o godz. 18:00 w galerii chorzelowskiej placówki.

Na wystawie, którą oglądać będzie można do 5 października br. zaprezentowane zostaną prace malarskie oraz rzeźby związane głównie z otaczającą nas przyrodą. To właśnie flora i fauna zainspirowały artystę do stworzenia wystawy, która swoją premierę miała w kwietniu br. w Nadleśnictwie Mielec. – Przyroda od wieków jest przedmiotem natchnienia. Obrazy przedstawiające pejzaże zachwycają i budzą emocje w naszej duszy. Fascynuje mnie natura i rola światła, gra cienia, urok, zwiewność i lekkość mgły. Przyroda nie jest sama w sobie tematem prac, jest próbą uchwycenia zmysłowych, ulotnych momentów. Obraz buduję kolorem i światłem, kładąc nacisk na ich wzajemną zależność. Przyroda, natura i pejzaż to tylko pretekst. Przyrody nie należy upiększać i przekształcać, jest wystarczająco piękna sama w sobie. Należy ją tylko wykorzystać jako inspirację do budowy własnej estetyki. W swojej twórczości używam fotografii, a swoje obrazy kończę w pracowni. Stosuję różne techniki od akwareli po suche pastele, farby olejne, kredę oraz gwasz. Maluję aby wzbudzić wrażliwość, rzeźbię aby wydobyć na światło dzienne ukryte przed naszymi oczami tajemnice natury. Jednak przede wszystkim pragnę pokazać potęgę, piękno oraz urok otaczającego nas świata. Mam nadzieję, że ta forma artystyczna przemówi do odbiorców moich prac. Człowiek został stworzony by współistnieć z naturą. Przyroda nie potrzebuje do życia ludzi, lecz my potrzebujemy jej. Ja dzięki naturze mam spokój oraz natchnienie – o swoich pracach mówi autor.