Najładniejsze Kanarki, Papugi i Gołąbki

W weekend (14-16.10) w chorzelowskim Ośrodku Kultury odbyły się XXV Mistrzostwa Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Zmaganiom towarzyszyła wystawa, podczas której odwiedzający mogli zobaczyć w jednym miejscu wiele okazów i rodzajów kanarków, papug i gołębi.

Na wystawie publiczność mogła podziwiać ponad 320 ptaków, z których 278 zostało poddanych ocenie przez sędziego Polskiej Federacji Ornitologicznej Jana Kamińskiego oraz sędziego Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych Roberta Rosińskiego. Dokładnie 20 hodowców zaprezentowało m.in. kanarki kolorowe, kanarki kształtne, gołąbki ozdobne, papugi Australii, papugi Afryki i Ameryki Południowej oraz drobną egzotykę, rywalizującą ze sobą w różnych kategoriach.

Zwieńczeniem Mistrzostw była ceremonia dekoracji, którą wspólnie poprowadzili Dyrektor SOKiS Damian Małek, Prezes MSHKiPE Paweł Zygmont oraz Wiceprezes Marek Lewicki. Pamiątkowe puchary, medale i dyplomy z rąk Józefa Piątka, Wójta Gminy Mielec oraz Bogdana Cygana, Przewodniczącego Rady Gminy Mielec odebrali hodowcy, których ptaki uzyskały największą ilość punktów w danej kategorii i klasie.

– Dziś wszyscy możemy podziwiać pracę ludzi, którzy bardzo mocno angażują się w hodowlę ptaków egzotycznych. Cieszymy się, że w Gminie Mielec dzięki wam możemy obserwować niezwykle piękne okazy. Jest to hobby, które raczej nie przynosi dochodu, a wymaga ogromu pracy. Bardzo serdecznie chciałbym wam podziękować, bo to już piąta edycja mistrzostw organizowanych w tym Ośrodku Kultury. Na ręce Pana Prezesa oraz wszystkich osób działających w Stowarzyszeniu, chciałbym złożyć gratulacje oraz przekazać słowa wdzięczności za tą wyjątkową możliwość obcowania z egzotyczną przyrodą – powiedział w trakcie dekoracji Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

– To miłe dla oka i przyjemne dla ucha z czym mamy tu dzisiaj do czynienia. Ludzi z takim zapałem naprawdę jest niewiele. Hodowla ptaków egzotycznych to pewien bakcyl, który wciąga i który przynosi niezapomniane wrażenia dla waszych rodzin, bliskich oraz nas wszystkich. Zobaczyć tyle pięknych i zróżnicowanych ptaków oraz usłyszeć ich śpiew to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Składam wielkie podziękowania, za to, że dzięki wam możemy być uczestnikami takiego muzycznego i barwnego widowiska – dodał Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec.

– Po raz kolejny mogliśmy się spotkać w Samorządowym Ośrodku Kultury w Chorzelowie za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować Panu Wójtowi oraz Panu Dyrektorowi. Jak zawsze dla mnie i dla naszych hodowców są to wyjątkowe chwile i wyjątkowe mistrzostwa. W tym roku sama tylko ocena ptaków, która odbywała się w piątek, trwała od godziny dziewiątej do godziny dziewiętnastej. To cały dzień naprawdę ciężkiej pracy. Podziwiam sędziów za to, że mają tą wytrwałość i smykałkę, do tego żeby dokonać merytorycznej i sprawiedliwiej oceny. Jeśli chodzi o nasze Stowarzyszenie to mam nadzieję, że nowy zarząd który zostanie wybrany, będzie miał tak samo szeroko otwarte drzwi i będzie tak miło witany zarówno w Urzędzie Gminy jaki i Ośrodku Kultury. Chciałbym żeby ta organizacja się dalej rozwijała i żeby zrzeszała jeszcze większą liczbę hodowców. Chciałbym, żeby szczepiła szczególnie wśród młodzieży ten bakcyl do posiadania zwierząt i do opieki nad nimi, bo nic nie rozwija tak bardzo jak to poczucie obowiązku i ochota do tego, żeby coś posiadać i czuć się za to odpowiedzialnym – powiedział Paweł Zygmont, Prezes MSHKiPE.

 

Klasyfikacja końcowa XXVV Mistrzostw Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych:

Puchar Przechodni Wójta Gminy Mielec za czempiona wystawy

Rafał Bandura

Kanarek Lipochromowy – kolekcja

1 miejsce Marek Nosal

2 miejsce Czesław Oleś

3 miejsce Zbigniew Woźniak

Kanarek Melaninowy – kolekcja

1 miejsce Marek Nosal

2 miejsce Tomasz Straż

3 miejsce Jarosław Łuczyński

Kanarek Lipochromowy – biały pojedynczy

1 miejsce Jarosław Łuczyński

2 miejsce Paweł Zygmont

Kanarek Lipochromowy – żółty pojedynczy

1 miejsce Jarosław Łuczyński

2 miejsce Czesław Oleś

3 miejsce Kacper Zygmont

Kanarek Izabelowaty – pojedynczy

1 miejsce Tomasz Straż

2 miejsce Mariusz Mystek

Kanarek topaz agatowy – pojedynczy

1 miejsce Paweł Zygmont

2 miejsce Kacper Zygmont

3 miejsce Czesław Oleś

Kanarek Kształtny Gloster Consort – kolekcja

1 miejsce Tomasz Woźniczko

Kanarek Border Miniaturowy – kolekcja

1 miejsce Jarosław Łuczyński

Kanarek Norwik – pojedynczy

1 miejsce Tomasz Woźniczko

Kanarek Gloster Consort – pojedynczy

1 miejsce Tomasz Woźniczko

2 miejsce Grzegorz Szeliga

3 miejsce Paweł Zygmont

Kanarek Gloster z koroną – pojedynczy

1 miejsce Tomasz Woźniczko

2 miejsce Kacper Zygmont

3 miejsce Mateusz Szeliga

Drobna Egzotyka – pojedyncza

1 miejsce Waldemar Polit

Gołębie ozdobne – pojedyncze

1 miejsce Waldemar Polit

Papuga Mała – pojedyncza

1 miejsce Paweł Zygmont

2 miejsce Dorota Kułacz

3 miejsce Waldemar Polit

Papuga Falista – pojedyncza

1 miejsce Waldemar Polit

2 miejsce Mariusz Mystek

3 miejsce Dariusz Siudak

Papuga Nierozłączka – kolekcja

1 miejsce Rafał Bandura

Papuga Nierozłączka – pojedyncza

1 miejsce Rafał Bandura

2 miejsce Waldemar Polit

3 miejsce Dorota Kułacz

Papuga Świergotka – pojedyncza

1 miejsce Waldemar Polit

2 miejsce Mirosław Sikora

3 miejsce Kacper Zygmont

Papuga średnia – pojedyncza

1 miejsce Mirosław Bożek

Papuga Mnicha Nizinna – pojedyncza

1 miejsce – Mariusz Mystek

2 miejsce – Mateusz Rembisz

Papuga Rozella Białolica – klasa stowarzyszeniowa

1 miejsce Paweł Zygmont

2 miejsce Waldemar Polit

Popuga Rozella Białolica – klasa otwarta

1 miejsce Dorota Kułacz

2 miejsce Mirosław Sikora

3 miejsce Waldemar Polit

Papugi Australii – klasa otwarta

1 miejsce Adam Stypa

2 miejsce Marek Lewicki

3 miejsce Mirosław Sikora

Papuga Aleksandertta Obrożna – klasa stowarzyszeniowa

1 miejsce Marek Lewicki

2 miejsce Dorota Kułacz

3 miejsce Paweł Zygmont

Papuga Aleksandertta Obrożne – klasa otwarta

1 miejsce Mirosław Sikora

2 miejsce Dorota Kułacz

3 miejsce Paweł Zygmont

Papuga Duża – klasa otwarta

1 miejsce ex aequo Dorota Kułacz oraz Adam Stypa

2 miejsce Marek Lewicki

3 Miejsce Mateusz Rembisz

Decyzją Zarządu stowarzyszenia przyznano również pamiątkowe puchary za wkład w działalność stowarzyszenia dla Tadeusza Strycharza, Jacka Polichta, Mateusza Rembisza oraz Mirosława Sikory.