W Chorzelowie „Zakwitły Jabłonie”

Sobotni wieczór (22.10) w chorzelowskim Ośrodku Kultury wypełniony był twórczością Agnieszki Osieckiej. A to wszystko za sprawą koncertu pt. „Świat nie jest taki zły…”, zaprezentowanego przez Chorzelowską Grupę Wokalną wspieraną przez Kapelę i Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, dla których aranże muzyczne przygotował Michał Witek.

– Gdyby była z nami, miała by właśnie 86 lat. Agnieszka Osiecka nazywana "Poetką złamanego koloru", napisała teksty piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Była ostatnią romantyczką w piosence i posiadała zdolność do miłości wielkiej i przerażającej oraz ostrą świadomość istnienia. Jak Skamandryci porównywała życie do tańca. Witalizm i zmysłowość były u niej podszyte grozą. Muzykę do jej piosenek komponowali najlepsi polscy kompozytorzy Seweryn Krajewski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Katarzyna Gaertner, Przemysław Gintrowski, Andrzej Zieliński i wielu innych. Jej utwory śpiewali m.in. Violetta Villas, Magda Umer, Edyta Górniak, Ewa Bem, Majka Jeżowska, Skaldowie, Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Barbara Krafftówna, Katarzyna Groniec, Urszula Sipińska, Kalina Jędrusik, Iga Cembrzyńska oraz Krystyna Janda. Najbardziej znana ze śpiewania jej tekstów jest Maryla Rodowicz – powiedziała na wstępie koncertu Bożena Telega, instruktor SOKiS oraz pomysłodawczyni wydarzenia.

W sumie artyści przygotowali 18 piosenek, a zgromadzona publiczność mogła wysłuchać utworów: „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Jadą wozy kolorowe”, „Ludzkie gadanie”, „Okularnicy”, „Nie spoczniemy”, „Małgośka”, „Nim wstanie dzień”, „Miasteczko cud”, „W żółtych płomieniach liści”, „Wielka woda”, „Sing – Sing”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Ballada wagonowa”, „Od nocy do nocy”, „Zorba”, „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”. Jak się okazało ten repertuar doskonale znała również publiczność, dzięki czemu wielokrotnie śpiewali nie tylko wokaliści, ale cała sala.

– Dziś ze sceny płynęły wyjątkowe słowa i ta prawdziwa treść. Te piosenki, które słuchaliśmy dawniej, a dzisiaj zostały przypomniane, różnią się znaczne od tych, które słyszymy obecnie w rozgłośniach radiowych. Żyjemy w innych czasach, ale teksty napisane przez Agnieszkę Osiecką w pełni oddawały rzeczywistość. Chciałbym podziękować artystom ponieważ umililiście nam dzisiejszy wieczór. Dziękuję również pracownikom Ośrodka Kultury oraz wspaniałej publiczności bo bez was nie byłoby tego wszystkiego. Każdemu z osobna należą się gorące owacje, bo w dzisiejszych występach było tyle dynamiki, tyle gracji, dobrej nuty i głębokiego przesłania, które naładowało nas pozytywnymi emocjami – powiedział Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, który wspólnie z dyrektorem SOKiS Damianem Małkiem pogratulowali wszystkim artystom i osobom zaangażowanym w organizację koncertu.