Niepodległa Ojczyzna

Gmina Mielec podczas obchodów głównych uczciła 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy, którzy zjawili się 11 listopada w Chorzelowie mogli wziąć udział w Nabożeństwie sprawowanym w intencji ojczyzny oraz uroczystym pochodzie. Nie zabrakło również prezentacji grup rekonstrukcyjnych, apelu pamięci, salwy honorowej, defilady sztandarów oraz złożenia okolicznościowych wiązanek.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w piątek, od Mszy Świętej, odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Generała Maczka, Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina oraz Poczty Sztandarowe Szkół i Jednostek OSP Gminy Mielec, przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny.

Druga część obchodów rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości Rotmistrza Pawła Betleja, po którym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. – Dziś ponownie możemy radować się niepodległą Polską. Chciałbym za to podziękować wszystkim wcześniejszym pokoleniom, które walczyły i poświęcały swoje życie za wolną i silną Rzeczpospolitą. Dziękuję również tym, którzy obecnie patriotyczną postawą kultywują piękną tradycję świętowania Niepodległości. Słowa Uznania kieruję do Was zgromadzonych właśnie tutaj w wyjątkowym Miejscu Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny. Marszałek Józef Piłsudski mawiał, że „Naród, który nie pamięta o ważnych momentach swojej historii, naród bez pamięci, bez szacunku dla ważnych dla siebie symboli jest tylko zbiorowiskiem ludzi czasowo przebywających na danym terytorium”. Nasi rodacy, nasi poprzednicy nigdy nie zatracili polskości. Pomimo zawirowań w kartach historii, krwawych konfliktów i latach okupacji Ojczyznę zawsze mieliśmy w sercu. Od przeszło 1050 lat, kiedy przyjęliśmy chrzest, od czasów kiedy nasi władcy zadeklarowali, że będziemy częścią Europy zawsze dumnie i z podniesioną głową budujemy demokratyczne państwo oparte na wartościach chrześcijańskich oraz naszej kulturze i tradycji – powiedział.

W dalszej kolejności porucznik Wojciech Mordec odczytał apel pamięci, przywołując najważniejsze postaci i wydarzenia z historii naszego kraju, a także mieszkańców regionu, którzy oddali swoje życie w walkach narodowo-wyzwoleńczych na różnych polach bitewnych. Apel zakończyła salwa honorowa. Hołd, tym których nie ma już z nami oddały przez złożenie wieńców i zapalenie zniczy zaproszone delegacje oraz mieszkańcy Gminy Mielec. Uroczystość zakończyła uroczysta defilada Grup Rekonstrukcyjnych oraz pocztów sztandarowych, którym towarzyszyła wiązanka utworów patriotycznych grana przez Orkiestrę Dętą Dobrynin.

Piątkowe wydarzenia nie były jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wieczornica patriotyczna „Dla Niepodległej”, przekazanie Ognia Niepodległości od Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu, „Biało-czerwony Turniej Piłkarski” oldboyów Gminy Mielec pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec to wydarzenia jakie towarzyszyły tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości.