Wyśpiewali i Wytańczyli Niepodległą

Wieczornicą Patriotyczną „Dla Niepodległej” uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach oraz artyści działający przy Ośrodku Kultury Gminy Mielec postanowili uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W sobotni wieczór (12.11) niedawno oddana do użytku sala gimnastyczna w Książnicach zmieniła się w biało czerwoną sale koncertową, przepełnioną treściami patriotycznymi, a to za sprawą uczniów szkoły oraz Kapeli i Zespółu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, Chorzelowskiej Grupy Wokalnej, Zespołu Wokalno-Muzycznego „Wesołe Nutki” oraz Młodzieżowej Grupy Wokalnej z Woli Mieleckiej.

– Wczoraj obchodziliśmy niezwykle ważny dzień dla każdego patrioty - dzień odrodzenia się państwa polskiego. Dumnie i wysoko podnosimy nasze czoła, aby uczcić pamięć dnia 11 listopada 1918r. Podczas dzisiejszej wieczornicy patriotycznej „Dla Niepodległej” wspomnimy z wdzięcznością i dumą osiągnięcia naszych rodaków. Nawiążemy do ich dokonań, zamierzeń i nadziei oraz zachowamy wierność otrzymanemu dziedzictwu. Niech ten koncert będzie oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Wspólnie czcimy ich pamięć i kultywujemy bliskie im wartości. Cieszmy się, że jesteśmy Polakami oraz bądźmy dumni z osiągnięć i dziedzictwa naszej Ojczyzny – powiedział na wstępie prowadzący wydarzenie Damian Małek, dyrektor SOKiS.

Cześć artystyczną rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach, przygotowani przez Państwa Joannę i Waldemara Ozgę, którzy zaprezentowali utwory „Jest takie miejsce”, „My pierwsza brygada”, „Wojenko”, „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”

Całość występu okraszona była również słowem nawiązującym do najważniejszych wydarzeń z kart historii naszego kraju oraz osób, którym zawdzięczamy odzyskanie Niepodległości.

Kolejną częścią była prezentacja kultury ludowej przygotowana przez ZPiT „Chorzelowiacy” prowadzony przez Bożenę Telegę-Kuźnik. „Lajkonika” zaprezentowali najmłodsi członkowie zespołu, którzy rozpoczęli przygodę z tańcem we wrześniu tego roku. Po nich wystąpili tancerze z grupy reprezentacyjnej Zespołu. Część wokalna należała do Gabrysi Białek, Gabrysi Ciemięgi i Kingi Budak, które wykonały utwory „Hej od Krakowa jadę”, „Od Krakowa ciemny las”, „Na Wawel, na Wawel”. Artystom podczas wszystkich występów towarzyszyła Kapela Ludowa w składzie Kalina Rokosz –skrzypce, Kornelia Cudo – skrzypce, Anna Jędrzejowska – wiolonczela i Konrad Jędrzejowski – klarnet.

Kolejne utwory przygotowali podopieczni Sylwi Kani z Zespółu Wokalno-instrumentalnego „Wesołe nutki”. Młodzi wokaliści zaśpiewali „Hej, hej ułani”, „Rozkwitały paki białych róż”, „Czy jest coś piękniejszego na tym świecie”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Płynie Wisła”.

Na scenie w utworze „Kolęda Warszawska” zaprezentowała się również finalistka Festiwalu Słowa i Piosenki Patriotycznej „Biało-Czerwona” Laura Jarosz z Młodzieżowej Grupy Wokalnej z Woli Mieleckiej prowadzonej przez Anetę Obarę.

Prezentacje sceniczne zakończyła Chorzelowska Grupa Wokalna w składzie: Małgorzata Głaz, Marlena Ździebło, Krzysztof Jachyra. Wokaliści przygotowywani przez Michała Witka zaśpiewali „Dni których nie znamy”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden glos”, „Nim wstanie dzień”, „Wybuduje dom drewniany”, „Żeby Polska była Polską”, „Zbudujemy dom, nowy dom”.

Podczas wieczornicy swoje słowa do zebranych skierowali obecni na wydarzeniu Poseł na Sejm Fryderyk Kapinos, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach Renata Koba. - Nasza młodzież robi to wszystko dla Niepodległej. Mają to w sercu dzięki rodzicom i nauczycielom, którzy są dzisiaj z nami. Zastanawiałem się jaką będziemy mieć frekwencje, bo to pierwsze takie wydarzenie w tej nowo wybudowanej Sali, ale zdaliście egzamin celująco. Ten obiekt był marzeniem wszystkich i dzięki niepodległej rozumianej jako miłość, dom rodzinny i wspólnie działanie stał się faktem. Bardzo się cieszę, że jest nas dzisiaj tak wiele i że wspólnie możemy kultywować te piękne tradycje i wartości naszych poprzedników. W taki sposób należy się cieszyć wolnością, jednocześnie pamiętając, że walka o nią nigdy się nie kończy. Wolność oznacza dobre serce i mam nadzieje, że jeśli będziemy je mieć nasza Ojczyzna nadal będzie się rozwijała i wspólnie osiągniemy wszystko o czym będziemy myśleć i marzyć - powiedział Józef Piątek.

- Kiedy patrzyłem na tą piękną młodą i utalentowaną młodzież oraz dzieci rozpiera mnie duma. Gdziekolwiek bym nie był wszędzie tak pięknie o tej Polsce mówicie, recytujecie i śpiewacie. Szanujemy wszyscy i kochamy naszą Ojczyznę i wdzięczny jestem, że mam wokół siebie, tu w regionie i całej Polsce takich wspaniałych rodaków, takich wspaniałych patriotów. Za to Wam wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Dzisiaj wiele razy było o tym mówione, że gdyby nie te walki Polaków, ale też ta praca pozytywistyczna rodziców, nauczycieli i księży, którzy wszyscy razem dbali o język ojczysty i kulturę to naszej ojczyzny by nie było – zwrócił się do zebranych Fryderyk Kapinos.

Po koncercie nastąpiło przekazanie Ognia Niepodległości przez Jednostkę Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu reprezentowaną przez Łukasza Przybyło oraz towarzyszących mu strzelców. Ogień w imieniu mieszkańców odebrał Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. Ogień swoim blaskiem przypomniał o ofiarach poniesionych w walce o wolność Polski, których zebrane delegacie upamiętniły złożeniem kwiatów i zniczy przed Miejscem Pamięci.