Noworoczne koncertowanie

W niedzielne popołudnie (15.01) w Ośrodku Kultury w Chorzelowie swoją twórczość zaprezentowali tancerze, instrumentaliści i wokaliści. „Koncert Noworoczny - Chorzelów 2023” był podsumowaniem dotychczasowej działalności lokalnych grup artystycznych, a także zapowiedzią wydarzeń kulturalnych czekających na mieszkańców Gminy i okolic w nadchodzącym czasie.

- Nowy Rok oraz okres Bożego Narodzenia to czas szczególny – czas, gdy choć na chwilę zapominamy o trudach dnia codziennego, o kłopotach i zmartwieniach. To okazja, aby pojednać się z bliźnimi, spędzić więcej czasu z rodziną i cieszyć się miłością innych. Na dzisiejszym koncercie chciałbym przywitać wszystkich sympatyków naszego ośrodka, naszych wspaniałych artystów oraz ich rodziny, a także bliskich. Magia Świąt skłania nas do tego aby pokazać to co w nas najlepsze i najpiękniejsze. Nie ma dogodniejszej okazji, aby zaprezentować Państwu kilkumiesięczny dorobek naszych grup artystycznych. Dla części z nich będzie to kolejna prezentacja sceniczna, lecz dziś zobaczymy również debiutantów, dla których to niezwykle ważny dzień - powiedział na wstępie Damian Małek, dyrektor SOKiS.

Ze względów organizacyjnych oraz ilość artystów wydarzenie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej prezentowali się instrumentaliści, natomiast druga należała do tancerzy i wokalistów.

Pierwszą część koncertu otworzyli gitarzyści z klas Rafała Panka, którzy mixem utworów świątecznych wprowadzili wszystkich w odpowiedni noworoczny klimat. Następnie zaprezentowali się uczniowie nauki gry na keyboardzie prowadzeni przez Krzysztofa Prucnala, którzy solo wykonywali kolędy, pastorałki oraz świąteczne utwory znane wszystkim m. in. z rozgłośni radiowych.

Drugą część koncertu rozpoczęła Chorzelowska Grupa Wokalna prowadzona przez Michała Witka oraz Bożenę Telegę-Kuźnik. „To już pora na Wigilie”, „Biały Śnieg”, „Oj Maluśki”, „Narodził się Król”, „Pastuszkowie bracia mili” oraz „To był rok” to utwory jakie przygotowali dla publiczności Małgorzata Głaz, Ryszard Szostak, Krzysztof Jachyra. Następnie na scenie pojawili się uczestnicy zajęć Sylwii Kani. Zespół „Wesołe Nutki”, uczniowie nauki gry na ukulele oraz keyboardzie, w tym roku opracowali kolędy „Bóg się rodzi”, „Luli La”, „Jezusa narodzonego” oraz pastorałkę „Skrzypi wóz”.

Po części wokalnej scenę opanowali tancerze. Na początku w układzie karnawałowym opartym na utworach Chubby Checkera oraz Elvisa Presleya zaprezentowali się uczestnicy zajęć Zumba Kids prowadzeni przez Monikę Rybińską. Po nich Polkę, Cza Czę oraz Jive’a zaprezentowali uczniowie Mariusza Sosińskiego z Klubu Tańca Towarzyskiego.

O ludową i ostatnią odsłonę koncertu zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, którego tancerze z dwóch grup wiekowych zaprezentowali premierowe układy „Ciento polka”, „Tańce Spiskie” oraz „Klapoka”. W solowych prezentacjach wystąpiły wokalistki Zespołu Gabrysia Ciemięga, Kinga Budak oraz Gabrysia Białek. Wszystkim występom towarzyszyła Kapela Ludowa w składzie Kalina Rokosz - skrzypce, Anna Jędrzejowska - wiolonczela, Konrad Jędrzejowski - klarnet oraz Konrad Sosiński - kontrabas oraz aranżer i kierownik kapeli. Do występów artystów przygotowała Bożena Telega-Kuźnik - kierownik i choreograf Zespołu.

Wspólne wykonanie przez wszystkich artystów oraz zgromadzona publiczność Kolędy „Szczęśliwego Nowego Roku” oraz Pastorałki „Od serca do ucha” zakończyło koncert.

W wydarzeniu poza rodzinami i bliskimi artystów udział wzięli Wójt Gminy Józef Piątek oraz Radni Celina Szymańska, Piotr Gamracy, Stanisław Głaz oraz Damian Zalot. - Mogliśmy dziś obserwować piękną integrację pokoleniową, która sprawiła, że dzieci, młodzież i dorośli występujący na scenie, doskonale razem się bawili, jednocześnie umilając nam wieczór. Chciałbym podziękować przede wszystkim artystom, za to że poświęcają swój czas na udział w próbach i takich właśnie wydarzeniach. Nie byłoby jednak tego, gdyby nie wy kochani rodzice i dziadkowie. Po pierwsze to, że tak licznie jesteście dziś z nami oraz wasz odbiór i radość z tego, co tu przeżywaliśmy. Ale to również zasługa poświęcanego czasu i przyprowadzania dzieci do Ośrodka Kultury. Bardzo się cieszę, że rozumiecie Państwo jak ważne jest to w wychowaniu dzieci. To wspaniała inwestycja w ich przyszłość, za którą należy podziękować już dziś. Pomimo rożnych zapędów, nie możemy dopuścić, aby to co piękne i to co jest przekazywane z pokolenia na pokolenia, gdzieś się zatraciło. To jest nasza wiara, historia i przyszłość. Życzę wszystkiego co najlepsze, ale nie lepszego roku, lecz lepszych nas, bo jeśli my będziemy lepsi, to ten rok na pewno będzie bardzo dobry - powiedział na zakończenie koncertu Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.