Duma Podkarpacia

Na specjalne zaproszenie Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” wystąpił podczas III Festiwalu Kultury Lasowickiej. Wydarzenie, któremu w tym roku przyświecało hasło „Na odwyrtkę – tańce lasowiackie z przytupem” odbyło się w niedzielne popołudnie przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Nowej Dębie.

Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja i promocja dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej grupy etnograficznej Lasowiaków. Wydarzenie organizowane już po raz trzeci przez województwo podkarpackie to przedsięwzięcie unikalne w swoim charakterze pod wieloma względami. Kultywowanie tradycji lasowiackich ocalało w bardzo ograniczonym zakresie i wymaga solidnego wsparcia tak merytorycznego, jak też promocyjnego, dlatego też Festiwal jest jednym z narzędzi przywracania istotnego znaczenia tej kulturze w przestrzeni kulturowej województwa podkarpackiego.

„Chorzelowiacy” dla których od samego początku tańce i przyśpiewki podkarpacia były najbliższe sercu, na upalne popołudnie przygotowali program oparty nie tylko na naszym regionie. Nie zabrakło również nawiązań do innych kulturowych zakątków naszej Ojczyzny. Suita łowicka, tańce spiskie oraz Lachy, suita lasowicka oraz obrazek pór roku z wiankami przygotowany przez tancerzy przypadły do gustu zebranej publiczności. Gromkimi brawami nagradzane były również występy solistek Zespołu, które zaprezentowały się miedzy innymi w przyśpiewkach „Mamusiu tatusiu”, „Siwy koń”, „Zieleń ze się zieleń”.

Serdecznie gratulujemy wszystkim artystom oraz ich opiekunom, którzy pomimo 35 stopniowego upału, zachowali pełen profesjonalizm, a przez organizatorów Festiwalu nazwani zostali „Dumą Podkarpacia”.