Wystawa Emilii Sobuś – Odpowiedni Czas i Miejsce

W czwartek (15.02) w Galerii Ośrodka Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i grafiki Emilii Sobuś pt. „PROCES-Y”. Na prezentacji, którą oglądać można do 2 marca, artystka prezentuje prace, które są przeglądem twórczości z ostatnich trzech lat.

Wernisaż wystawy, na którym zgromadzili się bliscy i przyjaciele artystki oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki, rozpoczęła Laura Jarosz z Młodzieżowej Grupy Wokalnej, która utworem „Szalona Krewetka” nawiązała do absurdów życia codziennego oraz towarzyszących im postaciom. Następnie głos zabrał Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył obecnym postać artystki. – Emilia Sobuś pochodzi z Mielca. Jest studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego Kolegium Nauk Humanistycznych Instytutu Sztuk Pięknych na kierunku Grafika. Od najmłodszych lat związana była ze sztuką i od zawsze towarzyszyła jej działalność artystyczna:

balet, taniec współczesny i śpiew. Przełom twórczy nastąpił jednak u artystki w okresie pandemii. W latach 2021- 2023 rozwijała swoje umiejętności w studiu art. GOYA. Brała udział w zbiorowej wystawie wspomnianego studia "Oko w Oko" w 2022 r. w naszym Ośrodku Kultury oraz w zbiorowej wystawie studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Trawestacje” w Janowie Lubelskim. Na otwieranej dziś wystawie możemy zobaczyć ponad 50 niezwykłych obrazów, rysunków i grafik, które powstały w ciągu ostatnich 3 lat, a wyrażających postrzeganie przez Emilię osób i rzeczy, które nas otaczają. Część z nich jest plastycznymi etiudami w doskonaleniu warsztatu, ale części jest pracami dojrzalszymi, zawierającymi głębszym zamysł i przekaz – powiedział Damian Małek.

– Jestem wzruszony, ogromnie się cieszę i gratuluje zarówno Ośrodkowi Kultury jak i samej autorce wystawy, która jest można powiedzieć, pewnego rodzaju retrospektywą działań kilku lat. W efekcie sam tytuł wystawy jest bardzo dobrze dobrany, z tego względu, że faktycznie jest to pewien proces w Twoim rozwoju artystycznym. Na tej wystawie jest zaprezentowane kilka takich prac, które mnie bardzo mile zaskoczyły. Są one bardzo fajną formą wskazówki na przyszłość, jak faktycznie może wyglądać twój rozwój artystyczny w otoczeniu moich kolegów pedagogów, z którymi się konfrontujesz. Mogę powiedzieć, że Emilia jest jedną z tych studentek, która jest już zauważalna w przestrzeni akademickiej i pokazuje, że jest we właściwym miejscu i we właściwym czasie – zwrócił się do artystki dr Łukasz Gil.

– Nie jestem znawcą sztuki, ani jak Łukasz wykładowcą akademickim, ale tak po prostu, po ludzku rzecz biorąc czuję się tu jak na wyjątkowej uczcie, która pięknie się komponuje. Wspaniała młoda artystka w otoczeniu swoich prac, bliskich i przyjaciół, a to wszystko doprawione przez Laurę piękną częścią wokalno-muzyczną. Przed Wami początek artystycznej drogi, ale to dobrze rokuje, ponieważ będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się Waszą twórczością. Dla mnie wszystkie obrazy jakie dziś widziałem są piękne, ale jeśli potwierdza to dodatkowo fachowiec, to budzi to tym większy podziw. Chciałbym pogratulować, podziękować i życzyć jak najlepszego rozwoju artystycznego – powiedział patron honorowy wystawy Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

– Chciałabym wszystkim podziękować za obecność. Rodzinie, osobom z Goi, osobom z duszpasterstwa. Moim najlepszym przyjaciołom oraz osobom z grafiki, jeśli kogoś pominęłam to bardzo przepraszam, ale witam Was wszystkich. Dziękuje Wójtowi Gminy Mielec oraz Dyrektorowi Ośrodka, że mogłam właśnie tu zorganizować swoją wystawę i się pokazać. Dziękuję Panu Łukaszowi, za wszystkie dotychczasowe lata nauki. Nawiązując do samej wstawy jest to dla mnie właśnie taki proces, bo od początku od dzieciaka związana byłam ze sztuką. Próbowałam się spełniać w różnych dziedzinach, ale to od czasu pandemii tak na poważnie wzięłam się do tej sztuki. I od tego momentu nastąpił jeden wielki proces mojego rozwoju artystycznego. Procesy towarzyszą nam przez całe życie i tak jak proces rozumowania nad praca, proces jej powstawania i jej tok myślowy w każdym przypadku jest inny – zwróciła się do obecnych Emilia Sobuś, autorka prezentowanych na wystawie dzieł.