XVII Wystawa Rzeźby Nieprofesjonalnej

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w sobotę (24.02) odbył się finisaż XVII Wojewódzkiego Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej mi. Antoniego Rząsy. Na wystawie swoje dzieła przedstawiali podkarpaccy twórcy, a nasz region reprezentowało 6 rzeźb twórców współpracujących z chorzelowskim Ośrodkiem Kultury.

Dwie z nich, „Orzeł” Lidii Rybak za ukazanie w zwartej formie potencjalnej dynamiki orła oraz „Portret Żony” Rafała Misiąga za uchwycenie indywidualnych cech portretowanej osoby, znalazły uznanie w ocenie komisji artystycznej uzyskując indywidualne wyróżnienia.  
Celem przeglądu jest prezentacja dorobku amatorskiej twórczości rzeźbiarskiej Województwa Podkarpackiego oraz przybliżenie postaci patrona biennale. Prace nagrodzone i wyróżnione będą teraz prezentowane w sali wystaw czasowych Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem.
– Dziękujemy wszystkim uczestnikom Biennale za przygotowanie prac oraz gratulujemy autorom i wyróżnionym. Cieszy nas różnorodność form rzeźbiarskich i poruszanych tematów, od tradycyjnych, religijnych po tematy świeckie i współczesne – powiedzieli w trakcie finisażu wystawy do zebranych członkowie Jury.
W tym roku w biennale udział wzięło 26 autorów zgłaszając 48 prac rzeźbiarskich. Ostatecznie na wystawę zakwalifikowano 46 prac. Komisja artystyczna w składzie Marcin Rząsa, artysta rzeźbiarz z Zakopanego, Krystyna Niebudek, artysta plastyk, Małgorzata Hodur, artysta plastyk WDK, Łukasz Baran, artysta plastyk WDK postanowili przyznać trzy równorzędne nagrody dla Jana Grabarza, Krzysztofa Kołka oraz Jana Milcza. Ponadto przyznano siedem wyróżnień, które otrzymali: Lidia Rybak, Rafał Misiąg, Józef Drewniak, Bogdan Jaskuła, Leszek Kwiatkowski, Klaudia Kulasa, Jan Stachyrak. Ponadto nagrodę specjalną, otrzymał Wincenty Pażyra. Nasz region reprezentowały również prace Piotra Pszenicznego.
– Z całą pewnością możliwość konfrontacji swojego rzeźbiarskiego warsztatu z innymi twórcami Podkarpacia, a także ocena pracy przez ekspertów jest dużym wyzwaniem dla każdego nieprofesjonalnego artysty, który swoją twórczość opiera w głównej mierze na własnych odczuciach i umiejętnościach. I na tym właśnie polega piękno sztuki amatorskiej, że chociaż nie jest on podparta specjalistycznym wykształceniem, to niesie ze sobą olbrzymi emocjonalny bagaż twórców oraz ich wizje, przelane w tym przypadku na kawałek drewna, lub gliny. Dlatego serdecznie gratuluję nie tylko tym nagrodzonym i wyróżnionym, ale każdemu kto ma odwagę tworzyć i prezentować swoje dzieła przed szerszą publicznością  – przekazuje Damian Małek, dyrektor SOKiS.