Kobiecy Świat Joanny Halik

Przy okazji świętowania Dnia Kobiet w czwartkowy (07.03) wieczór w Galerii chorzelowskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę malarstwa Joanny Halik pt. „Urok Kobiety”. Na prezentacji, którą oglądać można do 5 kwietnia, artystka przedstawia portrety kobiet oraz towarzyszące im emocje.

Wernisaż wystawy, na którym zgromadzili się bliscy i przyjaciele artystki oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki, rozpoczęła muzyczna podróż do Słonecznej Italii, Stanów Zjednoczonych oraz po naszej Ojczyźnie. Utwory związane z kobietami wykonały uczestniczki zajęć wokalnych Laura Jarosz, Wiktoria Rydza oraz Michalina Hajduk, przygotowane przez instruktora Anetę Obarę.

Następnie głos zabrał Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył obecnym postać artystki. – Joanna Halik maluje i rysuje od najmłodszych lat. Jej pasją jest malarstwo olejne na płótnie, a w szczególności pochłania ją malowanie postaci. Jej obrazy zdobią wiele prywatnych domów w Polsce i za granicą. Do tej pory twórczość Malarki można było zobaczyć w holu wystawowym Domu Kultury w Przecławiu oraz podczas „Wystawy Bezdomnej” w Dębicy. Jej portrety zdobią także koncerty i wydarzenia organizowane przez przecławski Dom Kultury, w którym na co dzień pracuje prowadząc zajęcia malarskie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od początku swojej twórczej drogi, niezależnie od doświadczeń, poszukuje własnego języka form wizualnych w sztuce, poruszając się w kierunku realizmu. Na wystawie zobaczyć można 20 portretów kobiet, które w szczególny sposób ukazują emocje, a wykonane zostały na płótnie za pomocą techniki olejnej w ciemnych barwach. W ten sposób Joanna chce pokazać innym wizerunek kobiet zmagających się ze swoimi problemami oraz przeżyciami – powiedział Damian Małek.

– Wiem, że w swoich obrazach, a także w poszukiwaniu inspiracji szczególną uwagę zwraca Pani na oczy. I to chyba najlepszy kierunek, ponieważ to właśnie one, jak zwykło się mówić są zwierciadłem duszy. To z nich możemy odczytać jakie emocje towarzyszą danej kobiecie. I właśnie w Pani obrazach zobaczyć możemy cały przekrój życiowego bagażu jaki towarzyszy każdej z Was. Od smutku i niepewności, troski i zaciekawienia po radość i spełnienie. Dziś otwarciu wystawy towarzyszy liczne grono miłośników Pani twórczości. Mamy gości zarówno z okolic Przecławia, Dębicy i Mielca, a to świadczy nie tylko o wysokim poziomie artystycznym Pani dzieł, ale również o niezwykłej, charyzmatycznej osobowości – powiedział do malarki Patron Honorowy Wystawy Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

– Chciałabym serdecznie wszystkim podziękować, że znaleźliście chwile czasu i dziś możemy się tu wspólnie spotkać. Widzę dużo znajomych twarzy, bliskich, przyjaciół i twórców, ale także i całkiem nowe osoby, którym moja twórczość chyba przypadła do gustu. Bardzo się z tego cieszę. Jeśli chodzi o samą wystawę, to jak wiecie niechętnie opowiadam o swojej twórczości. Wolę, żeby moje obrazy przemawiały za mnie. To zaledwie niewielka cześć z obrazów jakie postanowiłam zaprezentować, ale już widzę pewne puste miejsca na ścianach gdzie wisiały i motywuje mnie to do dalszej pracy. Za przygotowanie wystawy chciałabym podziękować Ośrodkowi Kultury, ponieważ kilkukrotnie dane było nam już współpracować przy różnych konkursach plastycznych, a teraz przyszedł czas na moją twórczość – zwróciła się do obecnych Joanna Halik, autorka prezentowanych na wystawie dzieł.

W związku ze zbilżającym się świętem wszystkich Pań, wernisaż wystawy był także okazją do złożenia podziękowań i życzeń wszystkim obecnym kobietom.