Międzykulturowo w Gminie Mielec

Na zaproszenie Józefa Piątka Wójta Gminy Mielec, sobotnie popołudnie (16.03) w naszym regionie upłynęło pod znakiem międzynarodowego spotkania wielkanocnego. A to wszystko za sprawą wymiany AFS Regionu Podkarpackiego, na którym w Ośrodku Kultury w Chorzelowie gościli między innymi mieszkańcy Włoch, Japonii, Tajlandii, Filipin, Boliwii i Chile, a także polskie rodziny z Powiatu Mieleckiego, Krakowa, Kielc, Myślenic, Katowic i Mszany Dolnej, opiekujące się uczestnikami tegorocznej wymiany.

Wielkanoc obchodzona jest na całym świecie, jednak tradycje jej towarzyszące różnią się od siebie w zależności od poszczególnych narodowości. Sobotnie spotkanie było więc doskonałą okazją do międzykulturowej wymiany zwyczajów towarzyszących zbliżającym się świętom. Uczestnicy opowiadali jak u nich zwykle wyglądają przygotowania i sam okres Wielkiej Nocy, a na warsztatach plastycznych wykonali kartki pocztowe, którymi następnie się wymienili. Na stołach nie zabrakło również tradycyjnych dla danego kraju potraw, które własnoręcznie przygotowane zostały przez uczestników wydarzenia. Wspólnej integracji towarzyszyły pokazy tańca towarzyskiego oraz lekcje „Belgijki”, a także śpiewanie najpopularniejszych utworów charakterystycznych dla danej narodowości.

Organizatorzy oraz rodziny goszczące w naszej Ojczyźnie obcokrajowców, gorąco zachęcają do dołączenia do rodziny AFS. Więcej szczegółów dostępne na stronie www.poland.afs.org