Ojczyzna według Marka Cichonia

Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja we wtorek (07.05) w galerii chorzelowskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę rękodzieła Marka Cichonia pt. „Ojczyzna Haftem Malowana”. Prezentacja, którą oglądać można do 7 czerwca, przedstawia obrazy wykonane w technice haftu krzyżykowego, które w większości nawiązują do historii i tradycji naszego kraju.

Wernisaż wystawy, na którym zgromadzili się bliscy i przyjaciele artysty oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki rozpoczął Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył obecnym postać twórcy. – Marek Cichoń pochodzi z Mielca, jednak od 2001 mieszka w Chorzelowie. Z zwodu jest wojskowym w randze kapitana. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną oraz UMCS w Lublinie. Rękodziełem zajął się w latach 80 ubiegłego wieku idąc w ślady swojej mamy, która była krawcową. To właśnie ona, była jego pierwszym nauczycielem i odkryła przed nim tajniki haftu. Pierwsze prace artysty to obrusy, serwety, bieżniki oraz wszywki do poduszek, a jeśli chodzi o pierwszą prezentację swojej twórczości to miała ona miejsce na przełomie lat 80 i 90 XX wieku i odbyła się w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Dęblinie i następnie w Poznaniu. Rok 1993 przyniósł pierwsze obrazy wielkoformatowe. Obecna wystawa jest drugą wystawą prac Marka Cichonia w Ośrodku Kultury w Chorzelowie. Prace artysty wystawiane były wielokrotnie podczas wystaw zbiorowych przygotowywanych przez m. in. Klub Środowisk Twórczych, którego jest wieloletnim członkiem. Pan Marek wielokrotnie brał udział w konkursach promujących i propagujących haft krzyżykowy między innymi w Sanoku, a także Mielcu. Za dotychczasową działalność artystyczną w roku 2022 wyróżniony został Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedział.

Następnie głos zabrał Krzysztof Węgrzyn, Wójt Gminy Mielec. – Panie Marku serdecznie gratuluję tak udanej wystawy. Dzisiaj jest moja premiera jako Wójta, świeżo po zaprzysiężeniu, dlatego jest mi tym bardziej miło, że mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu i życzyć Panu dalszych sukcesów i realizacji zamierzonych marzeń. Jestem pod wielkim wrażeniem Pana twórczości. Zachwycać ludzi przez ponad 40 lat poprzez tworzenie tak perfekcyjnych obrazów niewątpliwie jest powodem do dumy, zarówno dla Pana jak i dla Pana Bliskich – powiedział.

Na wystawie zobaczyć można 42 obrazy, które wyszły spod igły artysty i oparte są na motywach religijnych, tematyce dotykającej obyczajowości i zwyczajów dworskich, krajobrazach i pejzażach oraz ważnych wydarzeniach z kart historii naszego kraju. Jak zdradził sam artysta jego marzeniem i przedmiotem obecnej realizacji jest przeniesienie największych dzieł Jana Matejki na haft krzyżykowy.

– Początkowe lata mojej twórczości to były serwetki, bieżniki, wstawki do poduszek. Podobały mi się motywy owoców oraz wzory huculszczyzny. Mało co zachowało mi się tych starych rzeczy. Chciałem kilka przynieść, ale nie udało mi się ich znaleźć. Dużo prac mam jeszcze nie oprawionych, kilkanaście obrazów czeka na dokończenie i dużo też już zostało rozdanych. Czasami było tak, że nie miałem kwiatów na prezent więc dawałem swoje obrazy. Nie zawsze miałem czas, aby poświęcać się swojej pasji więc część moich obrazów powstawało na przykład w nocy. Stworzenie jednego obrazu nieraz zajmuje mi ponad półtora roku, wiec w międzyczasie tworzę tak zwane przerywniki, jak prezentowane tu monochromy. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim tym, których napotkałem na swojej artystycznej drodze i Wam, za to że przez cały czas jesteście ze mną – zwrócił się do obecnych artysta Marek Cichoń.