Gmina Mielec oddała hołd wyjątkowej ustawie

Gminne obchody 227 rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie odprawionej w intencji ojczyzny. Następnie w samo południe uroczysta kolumna prowadzona przez Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina, Grupę Rekonstrukcyjno-Historyczną im. gen. Stanisława Maczka oraz Orkiestrę Dobrynin przemaszerowała przed Miejsce Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny.
Jako gospodarz uroczystości do wszystkich zebranych swoje słowa skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. – Zebraliśmy się w tym miejscu z wyjątkowego powodu. Dziś oddajemy hołd i pamięć  ustawie, która była mądrą i odważną próbą modernizacji naszego kraju. Próbą, która na pierwszym miejscu stawiała godny byt narodu Polskiego. Dokładnie 227 lat temu w 1791 roku, Sejm przyjął Konstytucję - pierwszą w Europie i drugą na świecie. Po latach ustroju opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej państwo polskie dojrzało do zmian - mówił Wójt. - Rok 2018 powinien być wyjątkowy dla nas wszystkich. 100-lecie Niepodległości jakie dane jest nam świętować powinno być osobistym przeżyciem dla każdego Polaka, patrioty. Naszym obowiązkiem jest oddać hołd i pamięć wszystkim rodakom dzięki, którym przyszło nam żyć w wolnej ojczyźnie. Nasi przodkowie, za tą wolność przelewali krew i oddawali własne życie. Czy my dzisiaj bylibyśmy w stanie do takich poświęceń? Pielęgnujmy wiec i dbajmy o ten cenny dar życia w niepodległym kraju. Nie dajmy się już nigdy więcej poróżnić a poczucie wspólnoty niech zakorzeni się w nas na stałe – dodał na zakończenie.
Po przemówieniu program artystyczny zaprezentowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”. Artyści przedstawili tańce narodowe, patriotyczne utwory muzyczne,  poezję oraz efektowny taniec z biało-czerwonymi flagami. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki okolicznościowe. Uroczystość zakończył koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dobrynin, która zadbała również o oprawę muzyczną całej uroczystości.