Gmina Mielec świętowała 100-lecie Niepodległości

Koncerty niepodległościowe, wieczornica patriotyczna, turniej piłkarski, posadzenie dębów pamięci, salwa honorowa oraz defilada to tylko niektóre z atrakcji jakie w miniony weekend odbyły się w Gminie Mielec w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w niedzielę, od Mszy Świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina oraz Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina, przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny.
Druga część obchodów rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości rotmistrza Pawła Betleja, po którym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. - Sto lat przyszło nam czekać na dzisiejszy wyjątkowy dzień. Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych jakie dane jest nam obchodzić. Aby jednak tak się stało, potrzeba było stu dwudziestu trzech lat. Lat cierpienia oraz nieustannej walki naznaczonej ofiarą krwi przelanej w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych Pierwszej Wojny Światowej. Dzięki wysiłkowi wielu pokoleń Polek i Polaków walczących z okupantem nie tylko w kraju ale również na emigracji, nasz kraj powrócił na mapę Europy – powiedział Wójt. W swoim przemówieniu gospodarz Gminy przywołał także ojców niepodległości oraz legionistów z terenu Gminy Mielec. Zwrócił również uwagę na narodowy obowiązek  utrwalania i kultywowania pamięci o historii naszej ojczyzny.
Po przemówieniu w ramach akcji „Przymierze dla Niepodległej” zainicjowanego przez Klub Historyczny Prawda i Pamięć, Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, ks. Andrzej Rams, Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz Kazimierz Bąk i Józef Szyler dokonali symbolicznego posadzenia dębów pamięci księcia Zdzisława Lubomirskiego, Arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
W dalszej kolejności aspirant Józef Styczyński odczytał apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa.  Następnie zebrane delegacje złożyły wieńce i wiązanki okolicznościowe. Kolejnym punktem przygotowanym przez organizatorów była defilada Stowarzyszenia Kawalerii Konnej oraz pocztów sztandarowych. Uroczystość zakończył koncert patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dobrynina, która zadbała również o oprawę muzyczną całej uroczystości.
Niedzielne wydarzenia nie był jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W piątek mieszkańcy oraz zaproszeni goście wzięli udział w wieczornicy patriotycznej w Szkole Podstawowej w Książnicach. W sobotę na stadionie w Złotnikach rozegrano „Biało-czerwony turniej piłkarski Oldboyów Gminy Mielec”. Również w sobotę w Ośrodku Kultury podczas koncertu patriotycznego na scenie zaprezentowali się artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej.
Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Książnicach, OSP w Chorzelowie, Klubu Historycznego Prawda i Pamięć,  Krzysztofa Wieczerzaka, Prezesa Zarządu Powiatowego Zrzeszenia LZS w Mielcu oraz Józefa Źródło z LKS „Złotniczanka”.