„Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest…”

10 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Książnicach odbyła się wieczornica patriotyczna pt. „Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest…”. Uroczystość zapoczątkowała obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Mielec. Niepodległościowe świętowanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły Renata Koba serdecznie powitała licznie zgromadzonych gości, wśród których byli: Wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych Książnic, Goleszowa, Bożej Woli, członkowie rodziny Jana Hajca - jednego z najbardziej znanych żołnierzy legionowych ziemi mieleckiej. W swoim wystąpieniu pani dyrektor przypomniała najważniejsze fakty z historii Polski dotyczące walki Polaków o niepodległość. Powiedziała także: „Dziś otaczamy wdzięczną pamięcią wszystkich tych, którzy złożyli ofiarę swojego życia i swojej krwi na ołtarzu ojczyzny. Przywołując w pamięci obraz tamtych lat i entuzjazm naszych przodków, z jakim witali niepodległość, budzi się w nas duma, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy wielkie dzieło naszych rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Jest patriotyzm czasów wojny, jest również  patriotyzm czasu pokoju”. Z kolei na temat odzyskania przez Polskę niepodległości wypowiedzieli się pan Eligiusz Hajec i radna z Książnic - pani Wanda Mika.
W części artystycznej uroczystość uświetniły występy uczniów, którzy pod kierunkiem państwa Joanny i Waldemara Ozgów przygotowali piękny, okolicznościowy montaż słowno – muzyczny, a następnie Zespół Wokalny „Wolanki” działający przy Fili Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej wykonał wiązankę pieśni narodowych i patriotycznych.
Na zakończenie dyrektor podziękowała wszystkim za udział w wieczornicy i życzyła, aby zbliżający się dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym. Głos zabrał również Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, który wyraził wdzięczność za organizację tak pięknej i wzruszającej uroczystości. Podkreślił wyjątkowość i rangę tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Powiedział także, że jest to wspaniała okazja do tego, aby wspomnieć z wdzięcznością o tych, którzy poświęcili dla naszej ojczyzny to, co najcenniejsze – swoje życie i zdrowie.
 W dalszej części uroczystości zgromadzeni udali się na plac szkolny, gdzie uformowali kolumnę i przeszli pod kamień pamięci por. Jana Hajca - bohaterskiego żołnierza z czasów I wojny światowej, który walczył w szeregach legionów Józefa Piłsudskiego i oddał życie za Ojczyznę. Tam przy dźwiękach trąbki w utworze „Śpij, kolego” delegacje władz gminnych, samorządowych, nauczyciele, uczniowie i dyrektorzy oraz członkowie rodziny Jana Hajca złożyli wiązanki kwiatów.
Uczestnicy dziękowali za zorganizowanie wieczornicy, podkreślali, że dzięki wspaniałej, podniosłej atmosferze uroczystość dostarczyła im wielu niezapomnianych patriotycznych przeżyć.