Upamiętnili najważniejszą Ustawę Rządową

Niezwykłe atrakcje czekały na wszystkich, którzy 228. Rocznice Konstytucji 3 Maja postanowili świętować w Gminie Mielec. Inscenizacja zwady szlacheckiej, pokaz artyleryjski, pokaz szermierki oraz prezentacja zabytkowych pojazdów to najciekawsze z atrakcji zaprezentowanych w piątek w Chorzelowie.

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie odprawionej przez Andrzeja Ramsa, Proboszcza Parafii. Następnie uroczysty pochód prowadzony przez zabytkowe pojazdy Zmotoryzowanej GRH im. gen. Stanisława Maczka, Orkiestrę Dęta z Dobrynina, Poczty Sztandarowe oraz Grupę Sarmacką z Sandomierza przemaszerowała przed Miejsce Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny.

Po Hymnie Polski i wciągnięciu flagi na maszt jako gospodarz uroczystości do wszystkich zebranych swoje słowa skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. - Konstytucja 3 Maja dawała nadzieje silnego i suwerennego państwa. Wartości takie jak wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja oraz rządy oparte na woli narodu, stały się fundamentem dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Święty Jan Paweł II podczas obchodów 200 rocznicy uchwalenia dzieła Sejmu Wielkiego powiedział, że po upływie dwóch wieków doceniamy jeszcze bardziej powagę tego dokumentu. Odczytujemy w nim prawdę o Polsce zakorzenionej w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość. Dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszych uroczystości. Życzę wszystkiego co najlepsze. Dziękuję również uczestnikom, że pomimo niesprzyjającej pogody dają przykład patriotycznej postawy. Niech dzisiejsze święto nie będzie jednodniowe, ale niech towarzyszy nam przez cały rok - powiedział Wójt.  

Po przemówieniu i złożeniu wiązanek okolicznościowych specjalny program artystyczny zaprezentowała Grupa Sarmacka z Sandomierza. Aktorzy przenieśli zebranych do roku 1791 inscenizacją zwady szlacheckiej w czasie sejmu, zakończonej zgodą i poparciem Konstytucji 3 Maja. Szermierze zaprezentowali fechtunek szablami i szpadami. Inscenizację zakończyły głośne wystrzały z muszkietów i armaty.

Następnie Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół oraz Organizacji Pozarządowych działających na terenie Gminy Mielec w asyście zabytkowych pojazdów wystawionych przez Zmotoryzowaną GRH im. gen. Stanisława Maczka i Orkiestry Dętej z Dobrynina wykonały uroczystą defiladę. Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Gminy w Mielcu, Parafia p. w. Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec.