Święto Folkloru

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza na XII Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów 2019”, który odbędzie się 16 czerwca 2019r. na terenach parafialnych Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

Wydarzenie w swoich głównych celach zakłada ochronę tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. Jarmark to także konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich zespołów tańca ludowego oraz kapel ludowych. W tym roku prezentacje konkursowe odbywać się będą w dwóch kategoriach wykonawczych kapele ludowe oraz zespoły taneczne. Ze względu na ilość uczestników zespoły taneczne dodatkowo podzielono na cztery kategorie wiekowe: 6-9 lat, 10-15 lat, 16-19 lat, 20 lat i powyżej

W tegorocznej edycji Jarmarku udział zapowiedziało ponad 15 zespół folklorystycznych i kapel ludowych. Na chorzelowskiej scenie wystąpią między innymi: ZPiT „Mali Rzeszowiacy” - 2 grupy taneczne, Kapela „Rzeszowiacy”, ZPiT „Wiercany”, ZPiT „Familia”, KL „Familia”, ZPiT „Markusy”, ZPiT „Mały Łańcut” - 2 grupy taneczne, ZPiT „Łańcut”, KL „Łańcut”, KL „Pogórzanie”, GF Ziemi kolbuszowskiej, ZPiT „Chorzelowiacy”.  

Poza wydarzeniami zaplanowanymi na scenie przez cały czas na specjalnych stoiskach prezentowane będą wystawy rękodzieła ludowego oraz rzemiosła. Biżuteria skórzana, wiklina papierowa, stroje ludowe, miody, meble artystyczne oraz decoupage to tylko niektóre z atrakcji jakie dodatkowo przygotowali organizatorzy. Jarmark będzie też okazją do spróbowania tradycyjnych potraw regionalnych, a dla najmłodszych czekać będzie dmuchany plac zabaw. Po raz pierwszy na chorzelowskiej scenie z koncertem wystąpi, także Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Tegoroczną edycję wydarzenia patronatem honorowym objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Wójt Gminy Mielec Józef Piątek. Partnerem wydarzenia po raz drugi zastało Województwo Podkarpackie.

Program:

14.00 - otwarcie Jarmarku,

14:30 - prezentacje konkursowe I i II kategorii wiekowej,

17:00 - ogłoszenie wyników I i II kategorii wiekowej,

17:30 - prezentacje konkursowe III i IV kategorii wiekowej,

18:30 - koncert ZPiT „Rzeszowicy” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu,

19:30 - ogłoszenie wyników III i IV kategorii wiekowej,

20:00 - zabawa taneczna - Zespół „FOKUS”