Na ludowo w Chorzelowie

Zespoły taneczne, kapele ludowe, tradycyjna kuchnia naszego regionu oraz lokalni rzemieślnicy zaprezentowali się w niedzielę (16.06) na XII Podkarpackim Jarmarku Ludowym „Roztańczony Chorzelów 2019”. Choć chwilami aura nie sprzyjała, „folkowa rodzina” pokazała, że nie straszne jej kaprysy pogody i wspólna zabawa potrwała do północy.

„Roztańczony Chorzelów” to święto folkloru podczas którego spotykają się zespoły i kapele ludowe, aby poprzez swoje prezentacje dbać o pielęgnowanie tradycji i tożsamości narodowej. Wydarzenie to ochrona tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. To także konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich zespołów tańca ludowego oraz kapel ludowych. Poza wydarzeniami na scenie to również stoiska wystawiennicze tradycyjnego rzemiosła, potraw i rękodzieła artystycznego. Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia Jarmarku którego dokonali, Józef Piątek Wójt Gminy Mielec, Bożena Telega, kierownik ZPiT „Chorzelowiacy”, pomysłodawczyni oraz koordynator Jarmarku oraz Damian Małek dyrektor SOKiS. Podziękowali oni również zespołom, opiekunom, choreografom, muzykom i publiczności za przybycie do Gminy Mielec. - Już po raz XII spotykamy się na tej wspaniałej chorzelowskiej ziemi, aby świętować tradycję wcześniejszych pokoleń. Bardzo się cieszę, że tyle osób, w tym jak widzimy ludzi bardzo młodych, kultywuje kulturę naszego regionu. Muzyka i taniec sprawia Wam radość, ingeruje wasze otoczenie, a co za tym idzie uczy Was patriotycznych postaw, które w dzisiejszych czasach niestety nie zawsze są doceniane. Dziękuję więc za podtrzymywanie polskości i poszanowanie dla osiągnieć naszych poprzedników – powiedział w trakcie rozpoczęcia Józef Piątek.

Na tegorocznym Jarmarku zaprezentowało się ostatecznie 13 zespołów folklorystycznych i 4 kapele ludowe. Na chorzelowskiej scenie zobaczyć można było ZPiT „Mali Rzeszowiacy” - 2 grupy taneczne, Kapela „Rzeszowiacy”, ZPiT „Wiercany”, ZPiT „Familia”, KL „Familia”, ZPiT „Mały Łańcut” - 2 grupy taneczne, KL „Łańcut”, KL „Pogórzanie”, GF Ziemi kolbuszowskiej, ZPiT „Chorzelowiacy”.

Prezentacje sceniczne oceniała komisja artystyczna w składzie: Alina Kościółek-Rusin, choreograf, Nina Wojturska, choreograf, Jacek Ścibor, muzyk, Kazimierz Bober, muzyk. Jury szczególną uwagę zwracało na wierność i oryginalność prezentacji, reżyserię i kompozycję programu, dbałość i sposób noszenia stroju, stylowość i charakter programu, jednolitość stylistyczną w prezentacji scenicznej, poziom wykonawczy, interpretację, wartości artystyczną oraz ogólny wyraz artystyczny. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury postanowiło przyznać:

W kategorii zespołów tanecznych

Kategoria wiekowa (6-9 lat)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec - Zespół Pieśni i Tańca „Mały Łańcut” - grupa młodsza

II Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego - Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” - grupa młodsza

Kategoria wiekowa (10-15 lat)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec - Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” - grupa starsza

II Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego - Zespół Pieśni i Tańca „Wiercany”

III Nagroda Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie - Zespół Pieśni i Tańca „Lesianie”

Kategoria wiekowa (16-19 lat)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Zespół Pieśni i Tańca „ Chorzelowiacy”

II Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego - Zespół Pieśni i Tańca „Familia”

III Nagroda Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie -  Zespół Pieśni i Tańca „Mały Łańcut”- grupa starsza

Kategoria wiekowa (20 lat i więcej)

I Nagroda Wójta Gminy Mielec - Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie”

II Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego - Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” - grupa seniorska

III Nagroda Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie - Grupa Folklorystyczna Seniorów „Ziemia Kolbuszowska”

W kategorii kapele ludowe

I Nagroda Wójta Gminy Mielec - Kapela Ludowa Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”

II Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego - Kapela Ludowa Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”

III Nagroda Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie - Kapela Ludowa Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie

III Nagroda Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie – Kapela Ludowa Zespołu Pieśni i Tańca „ Familia”

Nagroda Specjalna dla

Marii Malisz – solistki Kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „ Pogórzanie”

Kończąc odczytanie protokołu Komisja Artystyczna stwierdziła, że jest pełna uznania dla tancerzy, choreografów, muzyków za prezentowany poziom artystyczny oraz za pielęgnowanie i kultywowanie tradycji, tańca i śpiewu ludowego.

Dodatkową atrakcją dla widzów podczas obrad Komisji Artystycznej był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. Janusz Mejzy z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Popisom wszystkich artystów przyglądali się również Andrzej Głaz, Wójt Gminy Tuszów Narodowy wraz z przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Maziarzem, Radni Powiatowi Zbigniew Tymuła oraz Kacper Głaz, Radni Gminy Mielec, Piotr Gamracy, Stanisław Głaz, Ryszard Szostak, Zbigniew Wicherki oraz ks. Andrzej Rams, Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Chorzelowie. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna z zespołem „FOKUS”. Patronat Honorowy nad Jarmarkiem objęli Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. Partnerem wydarzenia po raz drugi zostało Województwo Podkarpackie. Organizacją Jarmarku zajął się Samorządowy Ośrodek Kultury i Sporu Gminy Mielec, korzystający z gościnności na terenach Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz pomocy Jednostki OSP w Chorzelowie.