Plon Niesiemy Plon

Wola Chorzelowska była gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Mielec. Tradycyjne święto, na którym licznie zjawili się mieszkańcy całego regionu odbyło się w niedzielę 18 sierpnia na terenach sportowych przy Domu Strażaka.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta dziękczynna za szczęśliwie zebrane plony odprawiona w Kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Trześni, w której uczestniczyli Starostowie Dożynek Joanna Dziekan z Trześni oraz Marek Nycek z Książnic, Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec pełniący jednocześnie funkcje Gospodarza Dożynek, Tomasz Ortyl, Zastępca Wójta, Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec wraz z Radnymi Gminy Mielec, Radni powiatu mieleckiego Kacper Głaz i Michał Duszkiewicz, Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, przedstawiciele samorządów wiejskich, rolnicy, dyrektorzy Szkół i Zespołów Szkolnych Gminy Mielec, przedstawiciele podmiotów gospodarczych, grupy wieńcowe oraz mieszkańcy regionu.

Po Mszy, uczestnicy uroczystości dożynkowych w korowodzie przejechali na plac dożynkowy w Woli Chorzelowskiej. Zebranych gości powitał Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec. Następnie podczas widowiska obrzędowego Starostowie dożynek przekazali symboliczny chleb Gospodarzowi Dożynek, który za otrzymany dar przekazał rolnikom słowa uznania. – Szczególnie serdecznie witam i pozdrawiam Rolników z naszej Gminy. Dziękuję Wam za codzienną pracę, która powinna być dla Was powodem do dumy. To właśnie Wy kultywujecie jeden z filarów polskości i przekazujecie z pokolenia na pokolenie wspaniałe tradycje naszego regionu. Szanowni państwo, dzisiejsze spotkanie powinno być także chwilą zadumy nad osiągnieciami naszych poprzedników, którym zawdzięczamy tak wiele. Dzisiejszą uroczystością dziękujemy im za dar wolnej i rozwijającej się ojczyzny, ale Dożynki powinny być także czasem refleksji nad dalszym losem Polski. Coraz więcej pól stoi odłogiem, a ludzie przestają szanować „Matkę ziemię”. Niech ten brak wyobraźni i beztroska w końcu się zakończy, bo jej skutki mogą być opłakane nie dla nas, ale dla naszych dzieci i następnych pokoleń. Dziękuję, że Wy, drodzy rolnicy, robicie tak wiele, aby środowisko naturalne nie ulegało degradacji, mogło nas ciągle żywić i rodzić ekologiczne produkty – powiedział Józef Piątek.

W dalszej części widowiska artyści z Kapeli, ZPiT „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej ośpiewali i przekazali w imieniu wszystkich rolników symboliczny wieniec dożynkowy na ręce Wójta. Po widowisku odbył się przegląd konkursowy wieńca dożynkowego. Tytuł „Najpiękniejszego Wieńca Dożynek Gminy Mielec 2019” otrzymał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rydzowa. Drugie miejsce ex aequo zajęły wieńce z Trześni i Woli Chorzelowskiej, natomiast trzecie miejsce również ex aequo przypadło w udziale Rzędzianowicom i Szydłowcowi. Pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyli Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, Fryderyk Kapinos, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu oraz Damian Małek, Dyrektor SOKiS. Na zakończenie głównych uroczystości obrzędowych na scenie zaprezentowała się grupa wokalna „Wolanki” z Woli Mieleckiej oraz Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” wraz z Kapelą.

Po prezentacjach lokalnego folkloru przyszła kolej na występ gwiazdy wieczoru Zespół „REDLIN”. Muzycy z Jastrzębia Zdroju zabrali widownię w muzyczną podróż po całej Europie. Występ szczególnie przypadł do gustu żeńskiej części publiczności, a to za sprawą charyzmatycznego wokalisty, który dedykował kilka utworów specjalnie dla pań. Zwieńczeniem wspólnego świętowania była ponad cztero-godzinna zabawa taneczna prowadzona przez zespół „FOKUS”.

Poza wydarzeniami na scenie, przez cały czas próbować można było potraw przygotowanych przez Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Na suto zastawionych stołach królowały głownie pierogi, barszcz, smalczyk, broziaki, kapusta, krokiety, dżemy, rogaliki, biszkopty i serowce oraz rożnego rodzaju „produkty wspomagające trawienie”. Nie zabrakło również darmowych atrakcji strzeleckich przygotowanych przez Rado Resort oraz dmuchanego placu zabaw ufundowanego przez Kirchhoff Automotive. Ponadto na placu dożynkowym wystawiali się przedsiębiorcy oferujący rośliny ozdobne, tradycyjne lody, zabawki odpustowe, biżuterię skórzaną, produkty z konopi, ozdobne wstążki, miody, ubranka i maskotki. W galerii plenerowej swoje dzieła prezentowali Grażyna Pieróg-Kotlarz oraz Tomasz Mrozowski. Stoisko wystawiła także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego promujący fundusze europejskie.

Organizatorem tegorocznych dożynek był Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec, Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich oraz jednostka OSP z Woli Chorzelowskiej. Tegoroczne święto wspierają Rado Resort, Kirchhoff Automotive.