Pierzasty weekend w Gminie Mielec

W miniony weekend w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbyły się XXII Mistrzostwa Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Towarzysząca im wystawa cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców regionu oraz województwa.

 Jak przyznają organizatorzy były to wyjątkowe mistrzostwa, ponieważ po raz pierwszy ocenie poddano aż 274 ptaki, w tym 74 kanarki oraz 200 papug i egzotyki drobnej. Ale to nie wszystkie okazy jakie można było oglądać w miniony weekend w Chorzelowie. Blisko 20 hodowców zaprezentowało w sumie 450 kanarków kolorowych, kanarków kształtnych, gołąbków ozdobnych, papug Australii, papug Afryki i Ameryki Południowej oraz drobną egzotykę. Rekordowa okazała się również frekwencja. Przez dwa dni, otwarte dla publiczności, chorzelowski Ośrodek Kultury szacunkowo odwiedziło blisko 3000 zwiedzających. Po raz pierwszy również udział w Mistrzostwach wzięli Prezydent Polskiej Federacji Ornitologicznej Justyna Krawczyk oraz członkowie PZHKiPE odział Tarnów oraz delegacje stowarzyszeń hodowców z Nowego Sącza i z Rzeszowa, którzy wielokrotnie podkreślali wysoki poziom rozgrywek oraz sprawną organizację i piękną oprawę.

Zwieńczeniem Mistrzostw była ceremonia dekoracji, którą poprowadził Damian Małek, dyrektor SOKiS. Pamiątkowe puchary medale i dyplomy z rąk Bogdana Cygana, Przewodniczącego Rady Gminy Mielec, Zbigniewa Wicherskiego, Radnego Gminy Mielec, Pawła Zygmonta, prezesa MSHKiPE oraz Krzysztofa Jachyry, Sołtysa Chorzelowa, odebrali hodowcy, których ptaki w piątkowej ocenie specjalistów z Polskiej Federacji Ornitologicznej, sędziów międzynarodowych Jana Kamińskiego oraz Wojciecha Kościelniaka uzyskały największa ilość punktów w danej kategorii i klasie. – Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznych Mistrzostw. Mam tu na myśli Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka, który po raz trzeci objął patronat honorowy nad naszym wydarzeniem i zawsze nas wspiera. Za dotychczasową współpracę dziękuję także Prezydentowi Miasta Mielca Jackowi Wiśniewskiemu. Słowa uznania należą się sponsorom, pracownikom Ośrodka Kultury, wolontariuszom oraz hodowcom i członkom naszego stowarzyszenia bez których na pewno tak sprawnie nie przeprowadzilibyśmy tegorocznych Mistrzostw – powiedział w trakcie dekoracji Paweł Zygmont, prezes MSHKiPE.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych:

- Kategoria Kanarek Kolorowy Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Straż Tomasz

2 miejsce Zygmont Kacper

3 miejsce Zygmont Paweł

- Kategoria Kanarek Kolorowy klasa Otwarta

1 miejsce Śliwa Bartłomiej

2 miejsce Policht Jacek

3 miejsce Straż Tomasz

- Kategoria Kanarek Kolekcja

1 miejsce Straż Tomasz

2 miejsce Szeliga Mateusz

3 miejsce Straż Tomasz

- Kategoria Gołębie

1 miejsce Polit Waldemar

2 miejsce Lewicki Marek

3 miejsce Polit Waldemar

- Kategoria Egzotyka Drobna

1 miejsce Kułacz Dorota

2 miejsce Polit Waldemar

3 miejsce Polit Waldemar

- Kategoria Papuga Falista Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Polit Waldemar

2 miejsce Działo Mateusz

3 miejsce Piotrowska Sylwia

- Kategoria Papuga Falista klasa Otwarta

1 miejsce Mystek Mariusz

2 miejsce Lewicki Marek

3 miejsce Kułacz Dorota

- Kategoria Papuga Średnia Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Polit Waldemar

2 miejsce Bożek Mirosław

3 miejsce Kułacz Dorota

- Kategoria Papuga Średnia klasa Otwarta

1 miejsce Policht Jacek

2 miejsce Bożek Mirosław

3 miejsce Mystek Mariusz

- Kategoria Nierozłączka Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Strycharz Tadeusz

2 miejsce Bandura Rafał

3 miejsce Strycharz Tadeusz

- Kategoria Nierozłączka klasa Otwarta

1 miejsce Bandura Rafał

2 miejsce Stypa Adam

3 miejsce Witek Paweł

- Kategoria Papuga Duża Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Kułacz Dorota

2 miejsce Policht Jacek

3 miejsce Kułacz Dorota

- Kategoria Papuga Duża klasa Otwarta

1 miejsce Kułacz Dorota

2 miejsce Policht Jacek

3 miejsce Stypa Adam

- Kategoria Papugi Kolekcja Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Zygmont Paweł

2 miejsce Zygmont Kacper

3 miejsce Kułacz Dorota

- Kategoria Alexandretty Mistrzostwa Stowarzyszenia

1 miejsce Kułacz Dorota

2 miejsce Policht Jacek

3 miejsce Kułacz Dorota

Puchar Wójta Kanarek Kształtny

Zygmont Paweł