Gmina Mielec dla Niepodległej

Koncert pieśni patriotycznych, prezentacja zabytkowych pojazdów, wernisaż wystawy, zawody latawców, turniej piłkarski oraz wieczornica patriotyczna to najważniejsze z atrakcji przygotowanych na tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Mielec.

Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Cygan, Ośrodek Kultury oraz Placówki Edukacyjne serdecznie zapraszają do udziału w 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne obchody rozpoczną się we wtorek (05.11) wernisażem wystawy zbiorowej Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej pt. „Jesienne Pejzaże”. Wystawa, którą będzie można oglądać do końca listopada, swoją tematyką będzie nawiązywać w szczególności do patriotycznych postaw wobec Ojczyzny.

W czwartek (07.11) niebo nad Chorzelowem w ramach Otwartych Zawodów Latawców „Biało-czerwona na niebie” wypełnią statki powietrzne wykonane przez dzieci i młodzież ze Szkół Gminy Mielec oraz Tuszymy.

Sobota (09.11) to okazja do zmagań sportowych. Na stadionie w Chorzelowie zaplanowano „Biało-czerwony turniej piłkarski oldboyów Gminy Mielec”, w którym zmierzą się zawodnicy z Chorzelowa, Podleszan, Chrząstowa i Woli Mieleckiej.

W niedziele (10.11) o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbędzie się Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej. Wydarzenie będzie również okazją do wspólnego odśpiewania polskich pieśni patriotycznych. Specjalnie na tą okazję przygotowane zostaną pamiątkowe śpiewniki.  

Główne obchody odbędą się poniedziałek (11.11). W tym dniu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy w asyście Zmotoryzowanej GRH im. gen. Stanisława Maczka, GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” oraz Orkiestry Dętej Dobrynin w uroczystym pochodzie przejdą na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny, gdzie zaplanowano między innymi, złożenie wiązanek okolicznościowych, przemówienia okolicznościowe oraz koncert Orkiestry Dętej Dobrynin. Ponadto każdy z uczestników obchodów otrzyma pamiątkowe kotyliony oraz flagi.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów będzie wtorkowa (12.11) Wieczornica Patriotyczna pt. „Byliśmy, jesteśmy, będziemy …” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej oraz złożenie kwiatów na Miejscu Pamięci por. Jana Hajca.

Ponadto w ramach 101. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkołach Gminy Mielec odbędą się uroczyste akademie oraz wydarzenia o charakterze patriotycznym, a Biblioteki Publiczne przygotują specjalne wystawy poświęcone Ojczyźnie.

Program uroczystości głównych:

11 XI 2019 r.

11:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

w Chorzelowie.

12:15 - Formowanie kolumny przed Sanktuarium w kolejności:

- Zmotoryzowana GRH im. gen. Stanisława Maczka oraz GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”

- Orkiestra Dęta Dobrynin,

- poczty sztandarowe,

- kombatanci,

- delegacje władz państwowych i samorządowych,

- przedstawiciele urzędów, instytucji, stowarzyszeń, szkół,

- pozostali uczestnicy uroczystości.

Uroczysty przemarsz na Miejsce Pamięci.

12:30 - Uroczystości na Miejscu Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny:

- hymn państwowy,

- powitanie,

- przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka,

- złożenie kwiatów przez delegacje,

- występ Orkiestry Dętej Dobrynin,

- przemarsz pocztów sztandarowych.

Imprezy towarzyszące:

5 XI 2019 r.

18:00 Wernisaż wystawy zbiorowej Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej „Jesienne Pejzaże” - Ośrodek Kultury w Chorzelowie

7 XI 2019 r.

11:30 Otwarte Zawody Latawców „Biało-czerwona na niebie” - Stadion Sportowy w Chorzelowie

9 XI 2019 r.

14:00 - Biało-czerwony Turniej Piłkarski oldboyów Gminy Mielec z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec - stadion sportowy w Chorzelowie

10 XI 2019 r.

17:00 - Koncert patriotyczny pt. „Tobie Polsko” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej - Ośrodek Kultury w Chorzelowie

12 XI 2019 r.

18:00 - Wieczornica patriotyczna pt. „Byliśmy, jesteśmy, będziemy …” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej - Szkoła w Książnicach.

- Złożenie kwiatów przed miejscem pamięci por. Jana Hajca.

4 XI 2019 r. - 15 XI 2019 r.

Filie Biblioteczne Gminy Mielec - Wystawa książek i materiałów bibliotecznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

Szkoły Podstawowe i Zespoły Szkół Gminy Mielec - Uroczyste akademie poświęcone Niepodległej.