Artyści o Niepodległości

Wernisażem wystawy „Jesienne Pejzaże” rozpoczęły się tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Mielec. Na wystawie można zobaczyć blisko 60 prac plastycznych przygotowanych przez 24 artystów zrzeszonych w Klubie Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

Wernisaż rozpoczął program patriotyczny przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, Kapelę Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowską Grupę Teatralną. Następnie wszystkich zebranych przywitał Damian Małek, dyrektor SOKiS. –Dzisiejsza wystawa nosi nazwę „Jesienne pejzaże” lecz za chwile przekonacie się Państwo jak szerokie jest to pojęcie. Dlaczego? Ponieważ poza wyjątkowymi obrazami zobaczycie Państwo fotografię, rzeźby i płaskorzeźby, haft płaski, stare dokumenty, rękodzieło, a nawet sztukę okopową. Choć indywidualnie nie są to spójne części, to z całą pewnością wszystkie wspólnie wpisują się w wyjątkowy pejzaż wolnej Polski, która za kila dni świętować będzie 101. rocznice odzyskania Niepodległości – powiedział.

Spotkanie było także okazją do podziękowań dla wszystkich którzy zaprezentowali swoje prace w chorzelowskim ośrodku. Pamiątkowe dyplomy otrzymali: Andrzej Bednarz, Stanisław Czarnecki, Zbigniew Czerkies, Joanna Graboś, Maria Kozioł, Józefa Krzak, Sylwia Krupińska, Zofia Kubiak, Agnieszka Małek, Rafał Misiąg, Teresa Niedzielska, Tadeusz Płeszka, Helena Płeszka, Grażyna Pieróg-Kotlarz, Marian Pietruszka, Lidia Rybak, Andrzej Ryba, Halina Saj, Piotr Pszeniczny, Józefa Stańczak, Stanisław Szęszoł, Janina Śmist, Maria Trojnacka, Halina Wąsik. Specjalne podziękowania za pomoc otrzymała także prezes Klubu Środowisk Twórczych Jadwiga Klaus oraz za organizację wystawy i współpracę z artystami Anna Surowiec, instruktor plastyki.

Wystawę można oglądać do końca listopada w godzinach pracy Ośrodka Kultury w Chorzelowie. Wstęp wolny.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Gminie Mielec organizatorzy przygotowali również m. in koncert pieśni patriotycznych, pokaz starych pojazdów wojskowych, zawody latawców, turniej piłkarski oraz wieczornice patriotyczną. Szczegółowy program obchodów dostępny jest pod adresem www.kultura.gmina.mielec.pl