Barwy narodowe w powietrzu

W czwartek (07.11) mieszkańcy i goście Chorzelowa mogli obserwować nad swoimi głowami niezwykły widok, a to za sprawą Otwartych Zawodów Latawców „Biało-czerwona na niebie” organizowanych w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Spotkanie rozpoczęła lekcja historii i aerodynamiki, którą poprowadził Zygmunt Osak. Udzielił On również startującym porad technicznych oraz wskazówek dzięki którym latawce powinny się wysoko i stabilnie wznosić w powietrze. Ponadto do dyspozycji zawodników był również Stefan Kmon, zastępca głównego konstruktora samolotu M-18 i M-28, który chętnie dzielił się swoim doświadczeniem z uczestnikami zawodów.

Do lotniczych zmagań przystąpiło blisko 60 uczniów ze Szkół Gminy Mielec oraz gości z Tuszymy oraz Mielca. Po dokonaniu oceny statycznej oraz prezentacji w locie 28 latawców komisja w składzie: Zbigniew Wicherski, Radny Gminy Mielec oraz prezes Klubu Miłośników Lotnictwa, Zygmunt Osak, samolotowy pilot doświadczalny oraz instruktor pilotów szybowcowych, Damian Małek, dyrektor SOKiS, przyznała 13 nagród. Dekoracji zwycięzców dokonali Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec oraz Bogdan Cygan, przewodniczący Rady Gminy Mielec. – To wspaniałe jak wiele osób włączyło się do tej inicjatywy, która łączy lotnicze tradycje naszego regionu z szacunkiem dla ojczyzny i barw narodowych. Widzimy tu biało-czerwone latawce, które w wyjątkowy sposób oddają hołd wydarzeniom sprzed ponad stu lat. Serdecznie dziękuję za to nie tylko zawodnikom ale również rodzicom i nauczycielom – powiedział w trakcie dekoracji Józef Piątek.

Lista laureatów:

I kategoria wiekowa - klasy I-IV

Latawce skrzynkowe

I miejsce - Kornelia Goryczka - ZS Podleszany

II miejsce - Filip Zboch - ZS Trześń

Latawce płaskie

I miejsce - Hubert Skowron - ZS Trześń

II miejsce - Martyna Malec - ZS Podleszany

II miejsce - Maciej Kilian, Lena Kilian, Maja Kilian, Zuzanna Kilian - SP Rydzów  

III miejsce - Zuzanna Gawlik - ZS Podleszany

II kategoria wiekowa - klasy V-VIII

Latawce skrzynkowe

I miejsce - Mikołaj Trojnacki, Adrian Ziomek, Dominik Maziarz - ZS Chorzelów

II miejsce - Marika Chrapowicz - SP 11 Mielec

Latawce płaskie

I miejsce - Szymon Czyż, Michał Golba - ZS Podleszany

I miejsce - Hubert Pawelczyk, Maksymilian Dziekan - ZS Wola Mielecka

I miejsce - Maria Dybska, Katarzyna Ryniewicz, Antoni Machała, Konrad Bryś - ZS Chorzelów

II miejsce - Dominika Klimczak, Małgorzata Szlęzak - ZS Wola Mielecka

III miejsce - Hubert Graboś - ZS Wola Mielecka