Niepodległa - zawsze była, będzie, jest.

Koncerty niepodległościowe, wernisaż wystawy, wieczornica patriotyczna, turniej piłkarski, zawody latawców to niektóre z atrakcji jakie odbyły się w Gminie Mielec w ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek (11.11) od Mszy Świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Zmotoryzowaną GRH im. gen. Maczka, GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” oraz Orkiestrę Dętą z Dobrynina przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny. Druga część obchodów rozpoczęła się od powitania zebranych oraz krótkiego nawiązania do historii naszego Kraju. Następnie swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. – Miesiąc listopad to czas zadumy i refleksji nad przeszłością. Musimy jednak myśleć o przyszłości, aby to co dali nam nasi przodkowie, nie zostało zniweczone i ograniczone. Żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Udział w dzisiejszej uroczystości to praktyczna lekcja historii, którą wspólnie tworzymy. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę będzie głęboko zapisana w naszych sercach i naszych umysłach – powiedział.

Po przemówieniu przedstawiciele delegacji oraz mieszkańcy Gminy Mielec złożyli wieńce i wiązanki okolicznościowe. Kolejnym punktem przygotowanym przez organizatorów był koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dobrynina, która zadbała również o oprawę muzyczną całej uroczystości. Wydarzenie zakończyła parada pocztów sztandarowych

Poniedziałkowe wydarzenia nie były jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. We wtorek (05.11) w chorzelowskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. „Jesienne Pejzaże”, na której do końca listopada podziwiać można twórczość artystów z Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. W czwartek (07.11) na stadionie sportowym w Chorzelowie rozegrano I Otwarte Zawody Latawców „Biało-czerwona na niebie”. W sobotę (9.11) na tym samym obiekcie swoją kondycje sprawdzili zawodnicy w ramach „Biało-czerwonego Turnieju Piłkarskiego Oldboyów Gminy Mielec”. Niedziela (10.11) przeznaczona została na Koncert Patriotyczny „Tobie Polsko” przygotowany Przez ZPIT „Chorzelowiacy”, Kapelę ZPiT „Chorzlowiacy” oraz Chorzelowską Grupę Teatralną. Tegoroczne obchody zakończyła wieczornica pt. „Byliśmy, jesteśmy, będziemy …” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej.