XV Wystawa Rzeźby Nieprofesjonalnej

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w sobotę (29.02) odbył się finisaż XV Wojewódzkiego Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej mi. Antoniego Rząsy .

Na wystawie, którą oglądać można było od 9 lutego br. swoje prace prezentowali artyści z podkarpacia. Nasz region reprezentowało 14 rzeźb twórców współpracujących z chorzelowskim Ośrodkiem Kultury.

Dwie z nich, „Szopka-opowieść biblijna – tryptyk” Stanisława Czarneckiego oraz „Ogrodnik i jego pies” Andrzeja Ryby zostały wyróżnione przez komisję artystyczną.

Celem przeglądu jest prezentacja dorobku amatorskiej twórczości rzeźbiarskiej województwa podkarpackiego oraz przybliżenie postaci patrona biennale. Prace nagrodzone i wyróżnione będą prezentowane w sali wystaw czasowych Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanym. Wystawa ukazuje nurty współczesnej rzeźby nieprofesjonalnej województwa podkarpackiego. - Bardzo się cieszę, że nasi lokalni artyści konfrontują swoją sztukę z innymi twórcami. Prezentowane przez Nich prace zawsze znajdują uznanie u profesjonalnego jury, dzięki czemu możemy się poszczycić kilkoma nagrodami i wyróżnieniami. W dzisiejszych czasach ukierunkowanych w głównej mierze na konsumpcjonizm należy doceniać artystów i oferowane przez nich dzieła. Ten dodatkowy zmysł, jakim zostali obdarzeni, daje Im zdolność twórczego spoglądania na świat, a nam możliwość uczestniczenia kulturze nieco innej, niż ta z jaką spotykamy się na co dzień – przekazuje Damian Małek, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec.

W tym roku w biennale udział wzięło 39 autorów zgłaszając 79 prac rzeźbiarskich. Ostatecznie na wystawę zakwalifikowano 76 prac. Komisja artystyczna w składzie Marcin Rząsa, artysta rzeźbiarz z Zakopanego (syn Antoniego Rząsy); Krystyna Niebudek, pedagog w zakresie pracy kulturalno-oświatowej (pomysłodawczyni Biennale); Jolanta Szpunar, instruktor plastyki WDK w Rzeszowie; Maria Kula, etnolog, instruktor WDK w Rzeszowie postanowiła przyznać trzy nagrody i cztery wyróżnienia.

Nagrody:

Martyna Krupa z Orzechówki,

Jerzy Warchoł z Dynowa,

Antoni Bolek z Załęża

Wyróżnienia:

Stanisław Czarnecki z Mielca,

Andrzej Ryba z Dulczy Wielkiej,

Jan Grabarz z Pogwizdowa,

Józef Drewniak z Futomy.

Ponadto nasz region reprezentowały prace: Tomasza Mrozowskiego, Stanisława Szęszoła, Mariana Pietruszki, Tadeusza Płeszki, Rafała Misiąga