Witaj Majowa Jutrzenko

W symboliczny sposób samorządowcy Gminy Mielec uczcili 229. rocznice uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, a to za sprawą trwającego w naszym kraju stanu epidemii.

Bez przemarszu w asyście orkiestry i grup historycznych, przemówień, występów artystycznych, parady sztandarów i składania kwiatów przez delegacje oraz mieszkańców Gminy Mielec, odbyły się tegoroczne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3-go Maja. W związku z ogłoszonym stanem epidemii w całej Polsce odwołano większość zaplanowanych wydarzeń, a te które się odbyły, miały odmienny charakter. Podobnie było również w Gminie Mielec, gdzie obchody rozpoczęła Msza Święta w chorzelowskim Sanktuarium, odprawiona w intencji Ojczyzny przez Proboszcza Parafii Ks. Andrzeja Ramsa. Po nabożeństwie Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec, Tomasz Ortyl, Zastępca Wójta, Damian Małek, Dyrektor SOKiS złożyli wiązanki i znicze przed Miejscem Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny w Chorzelowie oraz Miejscem Pamięci w Książnicach. - Przyjmując Konstytucję, nasi przodkowie podejmowali próbę zachowania wolności. Dzisiejsze Święto, upamiętnia przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. Ta wyjątkowa ustawa zasadnicza, wyrażała nadzieje Polaków na wzmocnienie państwa. W trudnym momencie wzbudzała ducha patriotyzmu, dodając sił do próby naprawy sytuacji geopolitycznej, w jakiej znajdowała się ówczesna Polska. Dawała szansę na ocalenie suwerenności naszej Ojczyzny – wspomniał podczas składania kwiatów Józef Piątek.